MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Nikdo není neomylný, a tak každý rok evidují zdravotní pojišťovny spousty chyb a omylů týkajících se podání přehledů. Některé z těchto omylů jsou nestandardní, jiných je jako hub po dešti. Pojďme se spolu podívat na dva velmi četné omyly a udělat si konečně jasno!

Nepodání přehledu z důvodu nulových příjmů

V letošním roce byl termín odevzdání přehledu příjmů a výdajů OSVČ pojišťovně posunut až na 2. srpen. Důvodem byla mimo jiné i koronavirová krize a zmatky, které ji provázely. Někteří podnikatelé nemohli vykonávat svou činnost po většinu roku 2020 a provozovny některých byly střídavě otvírány a zavírány. V první jarní vlně minulého roku byly zálohy podnikatelům odpuštěny, zatímco od podzimní vlny je museli odvádět bez ohledu na znemožnění činnosti. Nejeden podnikatel si potom nebyl jistý, jak a zda vůbec má přehled pro pojišťovnu vyplnit.

 

Zákon praví, že pokud nedojde k pozastavení nebo úplnému zrušení živnosti, potom je OSVČ vedena v evidenci pojišťovny a je tedy povinna podat přehled o příjmech a výdajích i v případě, že žádné příjmy a výdaje v daném roce neměla. Zákon neřeší neobvyklou situaci, která nastala, a tak se OSVČ musí řídit běžným postupem. Nepodání přehledu z důvodu nulových příjmů však bylo velmi častou chybou již před příchodem krize, která letos všeobecný zmatek ještě podpořila.

Opomenutí nahlášení odchodu do důchodu

OSVČ nemusí kvůli odchodu do důchodu ukončit živnost a libovolně může ve své podnikatelské činnosti pokračovat. Výhodou potom je, že za důchodce platí pojistné na zdravotní pojištění stát. Důležité je však neopomenout nahlásit začátek pobírání starobního důchodu příslušné zdravotní pojišťovně, aby si jej mohla převést do evidence státních pojištěnců.

 

« zpět na přehled novinek