MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Účetnictví nebo daňová evidence?

27.10.2021 - Každý podnikatelský subjekt je pro účely výpočtu daně povinen evidovat své příjmy, případně výdaje a další pohyby. Pro koho je lepší daňová evidence a kdo je povinen vést účetnictví? A jaký je mezi nimi rozdíl? celý článek »

Kdo se stane plátcem DPH?

30.09.2021 - Pokud podnikatelský subjekt překročí stanovenou hranici obratu ve výši jednoho milionu korun za dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců, stane se plátcem DPH. celý článek »

Zrádné dohadné položky

15.09.2021 - Dohadné položky slouží k zaúčtování nákladů a výnosů do správného období. Náklady a výnosy je totiž třeba zanést do účetnictví v tom období, se kterým věcně a časově souvisí. Pokud tedy účetní jednotka obdrží fakturu pozdě (až po období, se kterým věcně a časově souvisí), je třeba použít právě dohad... celý článek »

Přehled pro pojišťovnu a dva časté omyly OSVČ

29.07.2021 - Nikdo není neomylný, a tak každý rok evidují zdravotní pojišťovny spousty chyb a omylů týkajících se podání přehledů. Některé z těchto omylů jsou nestandardní, jiných je jako hub po dešti. Pojďme se spolu podívat na dva velmi četné omyly a udělat si konečně jasno! celý článek »

Ošemetné daňově uznatelné náklady

21.06.2021 - Daňově uznatelné náklady mohou významným způsobem snížit daň. Základ pro výpočet daně se totiž počítá dle následujícího „vzrorce“: PŘÍJMY – DAŇOVĚ UZNATELNÉ NÁKLADY – ODČITATELNÉ POLOŽKY = ZÁKLAD DANĚ celý článek »

Jak na účtování nařízené karantény?

17.05.2021 - V souvislosti s koronavirovou krizí byla přijmuta řada změn, s jejichž věcnými následky se nyní vypořádávají podnikatelé, zaměstnavatelé, účetní, daňoví poradci i finanční správa. Dotazy se množí a taktéž obavy z chyb a následných sankcí. Jednou z novinek je takzvaná „izolačka“, která kompenzuje zam... celý článek »

Jak postupovat při dobrovolném vrácení bonusu?

27.04.2021 - V době koronavirové krize vzniklo několik různých kompenzačních programů, jejichž čepání se však často nedá kombinovat. Může tedy docházet k situacím, že podnikatel podá žádost o určitou formu kompenzace a následně se ukáže, že jiný kompenzační program by byl výhodnější. Finanční správě se nyní množ... celý článek »

Jak se neztratit v daňových změnách?

31.03.2021 - Koncem loňského roku i začátkem toho letošního došlo k mnohým daňovým změnám. Jelikož však mají lidé v souvislosti s koronavirovou krizí plné ruce práce se sledováním neustále se měnících restrikcí, nestihnou pojmout ještě změny v termínech podání daňových přiznání, daňových slevách ani další novink... celý článek »

Jaké daňové úlevy přinesla pandemie?

30.10.2020 - Nejnovějším nařízením vlády se opět zpřísňují omezení pohybu a kontaktu mezi lidmi, pokud se nejedná o cesty do práce, obchodu, k lékaři, za rodinou nebo další jasně stanovené situace. Do konce nouzového stavu je také až na výjimky uzavřen maloobchod a služby, což definitivně znemožňuje činnost řadě... celý článek »

Další vlna EET už se blíží, buďte připraveni

29.09.2020 - Třetí a čtvrtou vlnu EET jsme již měli mít v březnu roku 2020 za sebou. Díky koronavirové krizi byla však odložena. Od 1. 1. 2021 budou však muset být drobní živnostníci v České republice na tuto změnu připraveni. Níže je přehled základních informací pro drobné živnotníky a podnikatele.... celý článek »

Na kompenzační bonus dosáhnou i dohodáři platící pojištění

24.08.2020 - Ministerstvo financí rozšířilo okruh lidí, kteří mají nárok na kompenzační bonus za komplikace způsobené vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Díky novele na něj dosáhnou i tzv. dohodáři a osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) s dohodou, i pokud jsou účastníky nemocenského pojištění.... celý článek »

Proč si dát dobrý pozor na variabilní symbol při placení daně

30.06.2020 - Jediný překlep v jinak správně vyplněném daňovém přiznání vás může přijít velmi draho. Stačí se splést v čísle variabilního symbolu při bezhotovostní platbě. Získat peníze zpět pak může být velmi komplikované. Navíc ještě musíte daň s chybně vyplněným variabilním číslem zaplatit znovu.... celý článek »

Jak ušetřit v daňovém přiznání? Možností je celá řada

17.03.2020 - Termín pro podání daňového přiznání je letos kvůli epidemii koronaviru mimořádně posunutý až do 1. července. Čas navíc můžete využít třeba na kontrolu, jestli jste do něj zařadili všechny slevy, zvýhodnění a odečitatelné položky, na něž máte nárok. Jaké to jsou, v tom vám poradí náš přehled. ... celý článek »

Dárky nebo firemní večeře. Co se dá a nedá odečíst z daní?

17.01.2020 - V účetní praxi na ně čas od času narazí každý. Doklady, které do firemního účetnictví nepatří. Co může být daňově uznatelný náklad pro jednoho, nemusí být totiž uznatelným nákladem pro druhého. Za jakých podmínek lze do účetnictví zařadit například dárky pro obchodní partnery nebo služební cesty?... celý článek »

Jaká jsou největší rizika firemních dluhopisů?

16.12.2019 - Firemní nebo taky korporátní dluhopisy jsou v poslední době stále populárnějším trendem na českém trhu. Investice do dluhopisů ale rozhodně nejsou bez rizika, jak ukázal i nedávný krach dvou velkých tuzemských emitentů, společnosti ZOOT a skupiny EMTC. Na co si tedy u dluhopisů dát pozor? ... celý článek »

Jak přejít z daňové evidence na vedení účetnictví?

30.08.2019 - Možná i vy řešíte situaci, kdy a jakým způsobem přejít z daňové evidence na vedení účetnictví. Koho se to týká a jak takový přechod správně udělat? Přinášíme základní přehled, jak to udělat v souladu s klíčovými právními předpisy – zákonem o účetnictví a zákonem o daních z příjmů. ... celý článek »

Novinky v důchodovém pojištění OSVČ pro rok 2019

29.11.2018 - Osoby samostatně výdělečně činné čeká od roku 2019 změna pro platby záloh na důchodové pojištění. Hlavní změnou je, že zálohy se budou platit vždy v daném kalendářním měsíci, ke kterému se pojistné vztahuje. Zároveň si OSVČ svou platbou nebudou moct zvýšit měsíční vyměřovací základ, než který bude p... celý článek »

Kdy je nutné odvést solidární daň?

19.11.2018 - Osoby s měsíčními příjmy převyšující 119 916 korun jsou povinny odvádět solidární daň. Ta činí 7 % z částky převyšující limit. V některých případech musí solidární daň odvést také zaměstnanci s průměrným příjmem. Důvodem mohou být mimořádné prémie či odstupné. Poradíme, jak postupovat a získat vratk... celý článek »

Zrušení superhrubé mzdy pomůže OSVČ i zaměstnancům

27.09.2018 - Pokud by došlo ke zrušení superhrubé mzdy a implementaci daňových změn, které navrhuje ministerstvo financí, nezvýšila by se pro zaměstnance a OSVČ daňová zátěž. Vyplývá to z ekonomické studie, kterou pro think-tank IDEA vypracovali ekonomové Klára Kalíšková a Michal Šoltés.... celý článek »