MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Nejnovějším nařízením vlády se opět zpřísňují omezení pohybu a kontaktu mezi lidmi, pokud se nejedná o cesty do práce, obchodu, k lékaři, za rodinou nebo další jasně stanovené situace. Do konce nouzového stavu je také až na výjimky uzavřen maloobchod a služby, což definitivně znemožňuje činnost řadě podnikatelů.

Vláda se na tuto nestandardní situaci snaží reagovat postupným rozšiřováním daňových úlev. Změn je však tolik a jsou tak časté, že už se v nich vyzná i málokterý úředník.

Odpuštění záloh na daň

Nejnovějším počinem je rozšíření daňových úlev pro fyzické i právnické osoby zasažené protikoronavirovými opatřeními, kde budou prominuty zálohy pro daň z příjmů splatné od 15.10. do 15.12., a to pro obě zmíněné skupiny. Dále budou odpuštěny zálohy na silniční daň splatné 15.4., 15.6., 15.10. a 15.12 a úroky z prodlení u DPH. O těchto změnách informovala dne 26.10. ministryně Alena Schillerová na svém Twitteru. O odpuštění záloh stačí požádat formou emailu zaslaného finanční správě s oznámením, že daný podnikatel splňuje podmínky generálního pardonu týkajícího se daní.

Posunutí splatnosti DPH

Splatnost DPH za třetí čtvrtletí a září se podnikatelům, kterých se týkají vládní opatření v souvislosti s koronavirovou krizí, prodlužuje do konce roku 2020. Pozor si však musí dát na dodržení termínu podání daňového přiznání a kontrolního hlášení, jelikož pokut za prodlení se prominutí týkat nebude.

Vratka daně z příjmů

Podnikatelé, kteří za rok 2020 očekávají daňovou ztrátu si mohou zažádat o vratku daně z příjmů zaplacené za dva poslední roky, a to do výše dané letošní ztráty.

Vzhledem k neustále se měnící situaci lze předpokládat, že se budou i nadále měnit a objevovat další opatření a tím pravděpodobně i další úlevy. Jak se úřadům podaří se s takovým množstvím změn vypořádat zůstává nezodpovězenou otázkou. O dalších případných změnách vás však budeme průběžně informovat.

« zpět na přehled novinek