MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ministerstvo financí plánuje zavést nové sankce pro podnikatele, kteří řádně nevyplní údaje v kontrolním hlášení k DPH. Návrh represe je součástí daňového balíčku, jenž upravuje vybrané daňové zákony. Balíček je nyní ve druhém čtení Poslanecké sněmovny.

Daňová správa se v praxi často setkává s případy, kdy plátci DPH záměrně a opakovaně nevyplňují požadované údaje. Přestože na výzvy finančního úřadu o doplnění informací reagují, výrazně tím komplikují správu daní. Zdůvodňuje Ministerstvo financí plánované zavedení sankcí za neúplné či nesprávné vyplnění kontrolního hlášení. Ministerstvo zároveň uvádí, že podle současné legislativy nelze v těchto případech stanovit pokutu dle prvního a druhého odstavce §101h zákona o DPH.

Daňoví poradci se obávají trestání poctivých podnikatelů

Podle daňových poradců a advokátů se schválením nového represivního nástroje otevře prostor pro trestání neúmyslných chyb podnikatelů. Unie daňových poplatníků se obává, že sankce budou postihovat především poctivé podnikatele, kteří učiní nevědomou chybu. Zástupci daňových poplatníků se totiž domnívají, že splnit veškeré veřejnoprávní náležitosti je téměř nemožné.

„Je to další příklad toho, jak stát v oblasti daní zvyšuje svou represi, aniž by si před tím položil otázku, zda dosavadní nástroje jsou, či nejsou v tomto dostatečné,“ prohlásil předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský.

Ministerstvo si chce posvítit na chronické potížisty

Ministerstvo financí ale argumentuje tím, že podnikatelé záměrně některé údaje nevyplňují. Nová úprava by tak měla postihnout převážně ty podnikatele, kteří podávají prázdná či neúplná kontrolní hlášení, aby znemožnili jejich analytické vyhodnocení. „Zdůrazňujeme, že sankce bude ukládána výhradně při závažném ztěžování a maření správy daní a v žádném případě necílí na standardní plátce,“ řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

« zpět na přehled novinek