MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Koronavirová krize způsobila odklad přiznání k dalším dvěma daním. Jedná se o daň silniční a daň z nemovitých věcí, u nichž se povinnost podat přiznání posouvá o dva měsíce, a to z 1. února na 1. dubna 2021.

Toto prodloužení schválilo ministerstvo financí a jeho cílem je snaha zamezit dalšímu šíření koronaviru. Při vyřizování těchto dvou daní je totiž obvykle nezbytná pomoc pracovníků finančních úřadů a často se podávají v listinné podobě. Vláda si tedy od odkladu slibuje omezení osobních návštěv finančních úřadů a pošt. V době neustálého balancování mezi čtvrtým a pátým stupněm pohotovosti považuje ministryně financí Alena Schillerová tento krok za nezbytný. Vzhledem k tomu, že povinnost zaplatit daň z nemovitých věcí je až do 1. června, bylo by podle minystryně nesprávné, aby lidé na úřad museli již v únoru. Povinnost uhradit silniční daň se potom odkládá na 1. dubna. Sankcí z prodlení se samozřejmě z důvodu schváleného odkladu nemusíte bát. Kvůli vyhrocené epidemiologické situaci v České republice a s ní souvisejícím omezením úředních hodin se také Finanční správa rozhodla zřídit infolinky pro polatníky daně z nemovitých věcí. Na této infolince budou zodpovídány dotazy ohledně vyplnění daňového přiznání i jeho podání.

Tento odklad je jen jednou z řady změn, které nás v tomto roce čekají a připojuje se například ke zrušení superhrubé mzdy a zavedení progresivní daně ve výši 15% (tato sazba platí pro ty, jejichž příjmy jsou nižší než je čtyřnásobek průměrné mzdy), stravovacímu paušálu a možnosti OSVČ využít paušální daně. Jak budou tyto změny účinné se ukáže v následujících letech. Daňovým změnám v roce 2021 se podrobněji věnoval článek „Jaké daňové změny přinese nový rok“.

« zpět na přehled novinek