MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Rok 2020 končí a spolu s novým rokem přijde i spousta změn v daňové oblasti. Účetní, daňoví poradci, podnikatelé, firmy, výrobci účetních programů i zaměstnanci státní správy, ti všichni trávili poslední týdny v nejistotě, na co se mají připravit. Ministerstvo financí chystalo nový daňový balíček pro rok 2021, který obsahuje tak zásadní změny jako je například zrušení superhrubé mzdy a dlouho to vypadalo, že jeho schválení již v tomto roce neproběhne.

Dne 22.12.2020 však Poslanecká sněmovna daňový balíček nakonec definitivně potvrdila a prezident se nechal slyšet, že zákon vetovat neplánuje. Za normálních okolností by byl balíček vyhlášen v průběhu ledna 2021. Byla však zvolena rychlejší, i když možná legislativně trochu sporná cesta. Zákon by měl být vyhlášen poslední den v tomto roce a účinnosti by měl nabýt k 1.1.2021.
Pojďme se podívat, jaké změny nový rok přinese.

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení progresivní sazby daně


Běžná sazba DPFO bude 15% a zvýšená 23%. Zvýšená sazba se bude uplatňovat až u základu daně nad 48 násobek průměrné mzdy, což odpovídá příjmům nad 141 764 Kč měsíčně. Tato změna má prozatím „zkušební lhůtu“ dva roky. Poté se ukáže, zda byla efektivní.

Stravovací paušál


Daňový balíček by měl přinést i peněžitý příspěvek na stravování, což zjednodušeně znamená, že zaměstnanci budou moci místo stravenek dostávat peníze. Stravovací paušál bude osvobozen od daně a nebude součástí vyměřovacího základu pro odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Paušální daň


Od ledna 2021 budou moci drobní živnostníci využít paušální daně ve výši 5 469 Kč, která obsahuje daň i odvody za sociální a zdravotní pojištění. Více informací si můžete přečíst v článku věnovaném paušální dani.

Zvýšení slevy na poplatníka


Sleva na poplatníka se pro rok 2021 zvýší o 3000 Kč na 27 840 Kč.

Čekají nás také mnohé další změny a pokud 31.12.2020 dojde k vyhlášení balíčku, měli bychom mít konečně jasno.

« zpět na přehled novinek