MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Od ledna 2021 se budou moci OSVČ rozhodnout pro tzv. paušální daň, která by podnikatelům mohla ulehčit papírování. Z hlediska finančního to některým může ušetřit i peníze, avšak zase takové terno to není.

Co je to paušální daň?

Paušální daň je jednotná částka, která zahrnuje odvod daně z příjmu fyzických osob a sociální a zdravotní pojištění, přičemž sociální zabezpečení je od minimální zálohy navýšené o 15% (na 3 126 Kč), zdravotní pojištění činí 2 514 Kč a daň z příjmů by měla představovat symbolickou částku 100 Kč. V roce 2021 by tedy paušální daň měla činit 5 740 Kč za měsíc. V následujících letech se bude částka navyšovat dle vlivu inflace, HDP i nezaměstnanosti.

Stát přistoupil k tomuto kroku po výsledcích loňského průzkumu agentury Median, kterého se zůčastnilo 823 živnostníků a drobných podnikatelů s ročním obratem do 1 milionu Kč. Z tohoto průzkumu vyplynulo, že 78% dotázaných by dalo přednost paušální dani před současným systémem tří různých odvodů.

Jaké jsou výhody?

Jak již bylo zmíněno, paušální daň spojí veškeré odvodové povinnosti do jedné platby. Živnostníkům také odpadne povinnost podávat daňové přiznání, přehledy pojistného a ušetří i za účetní služby. Vzhledem k průhlednosti systému se také sníží riziko finanční kontroly. Je však důležité zmínit, že paušální daň bude výhodná jen pro ty podnikatele, jejichž roční obrat nepřekročí částku 800 tisíc Kč. Dle předběžných výzkumů by se k této nové dani mohlo přiklonit asi 120 tisíc živnostníků.

Jaké jsou nevýhody?

Podnikatel, který se přihlásí k paušální dani, nebude moci uplatnit daňové slevy a úlevy (např. slevu na poplatníka, studenta atd.)

Koho se to týká?

K paušální dani se může přihlásit podnikatel, který:

« zpět na přehled novinek