MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Podnikatelé musí být obezřetní, s kým obchodují. Hrozí totiž, že se stanou ručiteli za dodavatelem neuhrazené DPH. Přitom stačí málo. Zaplatit dodavateli, který figuruje na seznamu nespolehlivých plátců, nebo poslat finance na jiný účet, jejž nemá dodavatel zapsán v registru plátců DPH. A problém může být rázem na světě.

Obávaný institut ručení

Oprávněné starosti přidělává mnohým podnikatelům institut ručení, který může stát i za likvidací podnikatelské činnosti. Institut totiž umožňuje, aby se podnikatel za určitých okolností stal ručitelem za neodvedené DPH svého dodavatele. Problematiku upravuje zákonný předpis, který je reakcí na směrnici Evropské komise, konkrétně na článek 205 Směrnice č. 2006/112/ES.

 

Pozor na nespolehlivé plátce DPH

Ministerstvo financí od letošního roku důsledněji dbá na zápis do registru nespolehlivých plátců. Svědčí o tom počet nespolehlivých plátců. Zatímco v roce 2014 jich bylo registrováno pouze 117, letos jejich počet převyšuje tři tisíce.

Přitom nespolehlivým plátcem nemusí být podnikatel, který na DPH dluží miliony korun. Do registru se například dostanou plátci, kteří opakovaně neplní daňové povinnosti, nepodávají daňová přiznání a ignorují výzvy finančního úřadu.

Pro zapsání na seznam nespolehlivých plátců byl zároveň snížen limit nedoplatků na DPH. Dlužník je do registru zapsán, pokud déle než tři měsíce má dluhy na DPH v celkové výši půl milionu korun. „Za kritérium nespolehlivosti je také považováno uvedení nepravdivého sídla společnosti,“ varuje daňový specialista Ing. Iva Tomanová ze společnosti TILL CONSULT a.s.

 

Kdy se podnikatel stane ručitelem DPH?

Podnikatel se stane ručitelem za DPH dodavatele, jakmile přijme plnění od nespolehlivého plátce. V některých případech ani dodavatel nemusí figurovat v registru nespolehlivých plátců. Ručení za neodvedené DPH vzniká také v případě, že podnikatel věděl či měl vědět, že protistrana daň úmyslně nezaplatí, nebo neoprávněně zkrátí DPH.

Zároveň se opomíjí skutečnost, že důvodem k ručení za DPH může být podstatně odlišná cena od obvyklé ceny zboží, která nemá žádné ekonomické opodstatnění. Pozor také na číslo účtu, kam podnikatel zasílá platby dodavatelům. Pokud peníze směřují na účet, který není veden v registru plátců, ručí podnikatel za odvedení DPH.

„Pro podnikatele, plátce DPH tak vyplývá, že za každých okolností musí stále prověřovat své dodavatele v registru plátců DPH a kontrolovat jejich čísla účtů. I to ale nezaručí ochranu před institutem ručení za DPH,“ říká Ing. Iva Tomanová ze společnosti TILL CONSULST a.s. 

Celou agendu zjednodušuje účetní software DUNA ÚČTO, který umožňuje kontrolovat informace o spolehlivosti plátců i o jejich účtech. Se softwarem DUNA proto efektivněji zvládnete správu firemních daní.

« zpět na přehled novinek