MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Zajímají vás nejdůležitější legislativní změny, které v roce 2019 ovlivní podnikání? Pak nepřestávejte číst. Asociace malých a středních podniků a živnostníků totiž připravila tradiční výčet nejvýznamnějších legislativních změn. Seznam klíčových opatření státu dále rozšiřuje o několik připravovaných zákonů. Plánované změny jsme zařadili do třech kategorií. Podívejte se, co podnikatele letos čeká.

Pozitivní změny

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) spatřuje nejpříznivější změny v zavedení změny odpočtů na výzkum a vývoj i plánované vládní usnesení o definici rodinného podnikání. V tomto směru by také mělo dojít k vyšší podpoře rodinného podnikání.

Drobným živnostníkům přijde vhod změna maximálního příjmového limitu pro využití výdajových paušálů. V nejbližších týdnech Poslanecká sněmovna pravděpodobně schválí dvoumilionový limit příjmů.

Změny se dočkají i dohody o pracovní činnosti, které budou umožňovat vyšší hranici přivýdělku. V neposlední řadě AMSP ČR pozitivně vnímá zjednodušený režim pro vyřizování ochranných známek.

Neutrální opatření

Ze strany Asociace malých a středních podniků je vlažně vnímáno plánované zavedení elektronických neschopenek. AMSP ČR se domnívá, že podnikatelé zatím nedokážou odhadnout reálný dopad po jejich zavedení. Neutrálně je vnímáno také zvýšení limitu solidární daně či změny v investičních pobídkách, které budou dostupné pro užší okruh žadatelů.

Negativní změny

Přímo negativně vnímá AMPS ČR chystané zrušení karenční doby, které v době nízké nezaměstnanosti pocítí všichni zaměstnavatelé. Špatně vnímaným aspektem je zvyšování minimální mzdy, která se negativně promítne podnikatelům v odvětvích s nízkou přidanou hodnotou. Podnikatele negativně zasáhnou vzrůstající zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Vyšší náklady se pojí také s vyšším stravným pro zaměstnance služebně cestujícími do zahraničí.

Jak je patrné, pak i letos čeká podnikatele mnoho změn, z nichž některé nebudou příjemné.

« zpět na přehled novinek