MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Velmi diskutovaný zákon o evidenci tržeb schválila minulý týden ve 3. čtení Poslanecká sněmovna.

Zase o krůček blíž k elektronické evidenci tržeb

A co bude dál?

Návrh nyní míří do Senátu a v případě, že projde horní komorou, tak zamíří k podpisu prezidentem republiky. Po ukončení celého tohoto legislativního kolotoče nastane tzv. sedmiměsíční legisvakanční lhůta, během které bude vybudováno a testováno technické řešení systému.

V průběhu této doby se spustí i testovací prostředí a pilotní provoz, ve kterém bude simulován proces transakcí. Softwarové firmy tak budou moci začít testovat své systémy.

Kdy to vypukne?

Vláda předpokládá, že zákon nabyde účinnosti do konce roku 2016.

V první vlně se evidence tržeb dotkne podnikatelů z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb. Druhá vlna, která bude následovat po třech měsících, se bude týkat tržeb z maloobchodů a velkoobchodů.

Ve třetí fázi, která začne 15 měsíců po spuštění, budou evidovány tržby v některých ostatních činnostech (tj. např. svobodná povolání, doprava, zemědělství).

Nakonec ve 4. fázi 18 měsíců po spuštění budou mít povinnost evidovat své tržby vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Úlevy pro podnikatele

Poslanecká sněmovna zároveň souhlasila s navrženou jednorázovou slevou na dani pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob ve výši 5000,- Kč, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby podle zákona o evidenci tržeb, a to z důvodu kompenzace zvýšených nákladů, které jim nastanou v souvislosti s účinností zákona.

DUNA a EET

Jen co budou zveřejněny podrobné informace ke zpracování dokladů pro EET, začnou naši programátoři pracovat na změnách v programu tak, aby uživatelé systémů DUNA mohli po zavedení EET bez problémů pracovat.

Zase o krůček blíž k elektronické evidenci tržeb
« zpět na přehled novinek