MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Nechcete přijít o možnost vrácení daně z přidané hodnoty, kterou jste zaplatili v jiném členském státě Evropské unie? Potom nezapomeňte, že termín pro podání žádosti se blíží!

Termín podání žádosti

Žádost je nutné zaslat nejpozději do 30. září na Finanční správu České republiky. Po uplynutí této zákonem vyměřené lhůty již nemůžete DPH z nákupů s místem plnění v jiném státě EU získat zpět.

U jakých výdajů lze žádat vrácení DPH?


Může se jednat o různé typy výdajů, avšak stěžejní podmínkou je, aby daný nákup, na který se DPH vztahuje, byl učiněn v souvislosti s podnikáním daného podnikatelského subjektu. Může jít například o DPH zaplacenou za účelem ubytování, nákupu pohonných hmot či stravování. Každý členský stát má však své vlastní podmínky a je tedy vždy třeba znát pravidla určená daným členským státem a dodržet stanovené podmínky. Vždy jsou však vyloučeny například výdaje za alkohol, zábavu či starožitnosti.

Co je dobré vědět?


Pokud jste zatím o vrácení DPH zaplacené v jiném členském státě nežádali, je nutné počítat s tím, že vyřízení žádosti o přístup do příslušné aplikace může trvat až 15 dní.
Pro podání žádosti je třeba mít elektronický podpis a přístup do již zmíněné aplikace.

Od kterých zemí je možné DPH žádat zpět?

Jak již bylo řečeno, jedná se především o členské státy EU. Nezapomeňte, že díky Brexitu se tato možnost již nevztahuje na Spojené království. Příjemně naopak překvapí fakt, že Kanada a Norsko u některých položek českým podnikatelským subjektům DPH vracejí.

 

« zpět na přehled novinek