MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Podle průzkumu poradenské společnosti Bisnode je v evidenci nespolehlivých plátců DPH 10 488 subjektů. I když se jejich počet v listopadu zvýšil, je to nejméně za poslední dva roky. Za nízkým počtem nespolehlivých plátců DPH stojí zvyšující se počet firem, které byly z registru vymazány dříve, než se staly nespolehlivou osobou.

Nový institut nespolehlivé osoby

Institut nespolehlivé osoby je relativně novým termínem, kterým může správce daně označit nejen fyzické, ale také právnické osoby. Nespolehlivou osobou se stanou subjekty, které přestaly být plátci DPH v době, kdy byly uvedeny do registru nespolehlivých plátců DPH. Zároveň tímto termínem mohou být označeny subjekty, které nejsou plátci DPH, ale závažně poruší povinnosti vztahující se ke správě daně.

Proč byl zaveden?

Institut nespolehlivé osoby vstoupil v platnost 1. července novelizací zákona o dani z přidané hodnoty. Jeho primárním cílem je znemožnit podnikatelům zbavit se či se vyhnout označení nespolehlivého plátce DPH. Toto označení uděluje správce daně za závažné neplnění daňových povinností.  K závěru listopadu bylo evidováno 387 nespolehlivých osob, přičemž 95 % dříve figurovalo v registru nespolehlivých plátců DPH.

Kdo je považován za nespolehlivou osobu?

Správce daně za nespolehlivou osobu považuje subjekty, které závažným způsobem maří výběr daní či neplní své daňové povinnosti. „Za nespolehlivou osobu mohou být označeny subjekty, které jsou podezřelé z účasti na daňovém podvodu či podnikatelé, které nelze zkontaktovat nebo opakovaně neplní lhůty povinných daňových podání. Zároveň se nespolehlivou osobou může stát subjekt, jenž nemá v pořádku daňové doklady a je povinen uhradit daň v minimální výši 500 000 Kč,“ vysvětluje Miroslav Till ze společnosti Till Consult, které vyvíjí ekonomický software DUNA.

« zpět na přehled novinek