MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ke konci letošního roku bude rozhodnutím Ústavního soudu zrušeno osvobození z EET pro zrakově postižené osoby. Novelu, která schvaluje opětovné osvobození zrakově postižených od EET, se pravděpodobně do konce roku nepodaří schválit.

Na zrakově postižené se od ledna bude vztahovat EET

Od roku 2019 bude elektronická evidence tržeb povinná i pro nevidomé podnikatele. Tuto povinnost stanovuje rozhodnutí Ústavního soudu z 15. prosince 2017, které zrušilo část zákona o evidenci tržeb. Rozhodnutí Ústavního soudu mimo jiné zrušilo 3. a 4. vlnu EET a nařízení vlády č. 376/2017 Sb., o vyloučení některých tržeb z evidence tržeb. A právě do výjimek z EET byli zařazeni zrakově postižení podnikatelé. To znamená, že od 1. ledna 2019 již nebudou zrakově postižení osvobození od EET.

 

Novelu zákona se nepodaří včas schválit

Ministerstvo financí na začátku letošního roku připravilo návrh novely zákona o evidenci tržeb, ve které zrakově postižené opět vyjímá z EET. Bohužel novela s velkou pravděpodobností nebude do konce roku schválena.

A to přestože byl návrh novely poslán k připomínkovému řízení v polovině letošního března. Po schválení vládou postoupil začátkem června návrh k projednání do Sněmovny. Poslanecká sněmovna prozatím o novele zákona nerozhodla.

 

Politici se obviňují navzájem

O průběhu schvalovacího procesu se nyní přou politici. Ministryně financí Alena Schillerová obviňuje opozici za obstrukce a zdržení projednávání novely EET. Naopak opozice nařčení odmítá a tvrdí, že zodpovědnost nese vládní koalice ANO a ČSSD. Zbyněk Stanjura z ODS se zároveň domnívá, že zrakově postižení obyvatelé měli být z EET vyřazeni již od začátku a nikoliv dodatečně.

 

EET se dotkne až dvou tisíc zrakově postižených

Národní rada osob se zdravotním postižením a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých odhadují, že se EET ve všech čtyřech vlnách dotkne jednoho až dvou tisíc zrakových osob. Podle ministryně financí Aleny Schillerové většina ze zrakově postižených podnikatelů spadá do třetí a čtvrté vlny EET, jejíž zahájení je prozatím odloženo.

 

« zpět na přehled novinek