MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění se změnilo. Zatímco za rok 2023 bylo možné si od základu daně odečíst maximálně 24 000 korun, nyní platí nová pravidla.

Od ledna letošního roku došlo v rámci novely zákona o daních z příjmů u fyzických osob k výrazné změně. Bude možné si nově odečíst od základu daně příspěvky v celkové výši 48 000 korun. K souhrnné částce zahrnující všechny produkty zabezpečení na stáří patří nejen soukromé životní pojištění a penzijní spoření, ale také dlouhodobý investiční produkt a pojištění dlouhodobé péče.

 

Je však nutné splnit následující podmínky. Životní pojištění musí být sjednáno minimálně do věku 60 let a být uzavřeno letos alespoň na dobu 10 let nebo v předchozích letech na dobu alespoň 5 let. Musíte být pojištěni také na riziko „dožití“, či „smrt, nebo dožití“ a jste zároveň pojistník i pojištěnou osobou. Další podmínkou je, že si vytvořenou finanční rezervu vyberete až na konci životního pojištění. Na životní pojištění vám může přispívat zaměstnavatel do maximální výše 50 000 korun ročně, avšak tyto příspěvky si uplatnit ve svém daňovém přiznání nemůžete.

« zpět na přehled novinek