MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Od 1. dubna letošního roku se podstatně rozšířil seznam komodit, kterých se týká takzvané přenesení daňové povinnosti. Takzvaný systém reverse charge si vyžaduje nastavení účetních systémů

Přenesení daňové povinnosti, reverse charge, znamená, že u vybraných komodit si prodávající neúčtují daň z přidané hodnoty. DPH k ceně zboží připočítá až ten podnikatel, který je prodá koncovému zákazníkovi. Tím, že firmy neúčtují daň a následně nežádají její vratku, se snižuje riziko zneužití celého systému výběru a vracení DPH. 

Tento princip se dosud uplatňoval pouze u stavebních prací a šrotu, Nově se týká elektroniky, kovů a zemědělských komodit. Celý systém měl být původně spuštěn od 1. ledna letošního roku, nakonec však vstoupil v platnost až od počátku dubna. 

Podle Miroslava Tilla ze společnosti TILL CONSULT vyžaduje nový systém úpravy účetních systémů. Ty totiž nově musejí zjišťovat, zda se příslušné faktury nový systém týká. Podmínkou je fakturování ceny za komoditu, které se nový systém týká. Dále je též nutné, aby objem zakázky přesáhl hranici 100 tisíc korun a prodávající i kupující byli plátci daně z přidané hodnoty. „Je to poměrně velká změna,“ konstatoval Miroslav Till, jehož společnost vyvíjí ekonomické a účetní systémy, skladové moduly a programy na mzdovou a personální agendu. 

Seznam zboží, kterých se přenesení daňové povinnosti týká, vznikl ve shodě s ostatními státy Evropské unie. Jsou na něm například mobilní telefony a tablety, kovy, obiloviny a řepka. Pravidla se prozatím nevztahují například na obchody s alkoholem, tabákem a pohonnými hmotami, které jsou podle odborníků z hlediska daňových úniků nejproblematičtější. 

« zpět na přehled novinek