MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Na daňové poradce se spoléhá většina podnikatelů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Komory daňových poradců. Firmy daňové poradce využívají především pro konzultace a kontrolu daňových přiznání. Naopak živnostníci využívají služeb daňových poradců mimo jiné také pro kontrolu účetnictví.

Průzkumu Komory daňových poradců se zúčastnilo 430 firem a podnikatelů, kteří jsou plátci DPH a vykazují roční obrat nad pět milionů korun. Z průzkumu vyplynulo, že služby daňových poradců využívá přibližně dvě třetiny dotázaných firem a živnostníků.

Firmy preferují kontrolu daňového přiznání

A proč podnikatelé využívají daňové poradce? Překvapivě to není za účelem daňové optimalizace, která je až na dalších příčkách. Hlavním důvodem vzájemné spolupráce je jistota podání správně vyplněného daňového přiznání.

"Daňové zákony jsou složité a daňoví poradci pomáhají podnikatelům s jejich správným pochopením. Odstraňuji tak riziko chybného postupu a možného následného postihu ze strany finančního úřadu, což je v konečném důsledku výhodné jak pro firmy, tak pro stát," vysvětluje Radek Neužil tajemník Komory daňových poradců.

Co je pracovní náplní daňového poradce?

Profesi daňového poradce vymezuje zákon 523/1992 Sb., který formuluje poměrně široký okruh činností. Podle zákona daňový poradce poskytuje právní pomoc a finančně ekonomické rady ve věcech daní, odvodů, poplatků a jiných podobných plateb, jakož i ve věcech, které s daněmi přímo nesouvisí. Daňoví poradci proto zpravidla poskytují komplexní služby v oblasti daní a účetnictví, zastupují klienty, poskytují poradenství, konzultace, ekonomické a daňové plánování i zpracování účetnictví a kontrolní činnost.

Živnostníci požadují kontrolu účetnictví

Průzkum realizovaný společností B-inside dále ukázal, že větší firmy s daňovými poradci nejčastěji konzultují daňové záležitosti, správnost postupů a zpracování daňových přiznání. Zatímco malé firmy a živnostníci využívají poradce také pro zpracování a kontrolu účetnictví. Závěrem průzkum uvádí, že se službami daňových poradců je spokojeno 85 % dotázaných respondentů.

« zpět na přehled novinek