MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Účetní nemají na starosti jen faktury, daně, pravidelné kontrolní hlášení, ale také mzdy. Mzdové účetnictví bývá proto často nedílnou pracovní náplní účetních. Spolu se zpracování mezd má účetní mnoho povinností, ať už se jedná o výpočet dovolené, ELDP, potvrzení o zaměstnání, nahlašování/odhlašování zaměstnance na ČSSZ nebo zdravotní pojišťovnu. Mimo to do jejich pracovních povinností patří i další práce, mnohdy neoprávněně. Nově úřad práce informoval zaměstnavatele svým dopisem, že v případě žádosti o dávky pro žadatele/zaměstnance, budou nově údaje posílat zaměstnavatelé, tj. opět mzdoví účetní. Přitom taková činnost se zpracováním mezd vůbec nesouvisí, a navíc budou muset nést za správnost údajů odpovědnost z důvodu, aby úřad práce ušetřil své administrativní náklady. Navíc, účetní často ztrácí vzácný čas zasílání řady hlášení a přehledů s opakujícími se informacemi, místo toho, aby poslali jeden rozsáhlejší přehled.

Co může mzdovým účetním pomoci?

Využití aplikací, které umožňují archivovat záznam o průběhu komunikace a jasně prokázat, že zaměstnanec měl při nástupu do nového zaměstnání k dispozici všechny informace a poučeně odpovídal na dotazy, které jsou klíčové pro zpracování mezd. Zaměstnanci kolikrát klidně podepisují prohlášení poplatníka u více zaměstnavatelů a až v momentu, kdy se tento přestupek objeví, tvrdí, že nebyli informováni, že nemohou. Pokud chce zaměstnanec uplatnit slevu na dítě, musí doložit potvrzení o jeho studiu, a až po vložení potvrzení aplikace nedovolí žádost odeslat.

Důležité je tedy zaměřit se na využívání moderních technologií. Digitalizace účetních postupů také vede k eliminaci lidských chyb, k omezení nepřesností, které by se mohly objevit až při kontrole finančního úřadu.

Novinky

Letos například vešla v platnost novinka, která může zaměstnavatelům usnadnit zaměstnávání osob na hodně vyhledávaný zkrácený úvazek. K červnu letošního roku pouze 23 704 zaměstnavatelů uplatňuje slevu na pojistném celkem u 81 481 zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek. Z tohoto čísla vyplývá, že ne všichni zaměstnavatelé o této novince možná vědí. Právě účetní by měli zaměstnavatele o úspoře informovat a ušetřit jim finanční prostředky. Pro skvělý přehled novinek je dobré stát se členem profesní organizace, která nejen vzdělává, ale i informuje o aktualitách formou newsletteru nebo školení. Workshopy a vzdělávací semináře nabízí pro své členky a členy například Komora certifikovaných účetních. Kurzy jsou ale otevřeny i pro nečleny.

« zpět na přehled novinek