MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Elektronická evidence tržeb, se kterou přišel Andrej Babiš, když byl ještě ministrem financí, bude zrušena. Pro zrušení hlasovalo 63 z 76 přítomných senátorů a návrh podepsal již i prezident Miloš Zeman. Schvalovací proces je tedy u konce a s ním končí i EET.

Sporná smysluplnost elektronické evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb a její smysluplnost byla mezi politiky i ekonomy dlouho diskutovaným tématem. Zatímco poslanci za hnutí ANO tvrdí, že EET přinesla víc peněz do státního rozpočtu, současná vláda ji považovala za zbytečnou zátěž pro podnikatele i stát a odmítla i možnost ponechání dobrovolné účasti.

Podnikatele stála účast v systému EET ročně asi 1,5 miliardy korun a náklady na straně státu byly něco kolem půl miliardy. Navíc z 201 tisíc podnikatelů využívalo systém EET dobrovolně pouhých 38 tisíc.

V minulých letech také došlo k masivnímu zvýšení podílu bezhotovostních plateb. Jen v loňském roce byl nárůst 60 procent a systém EET bezhotovostní platby nijak neřeší.

Proces zavádění EET

Od roku 2016 se EET vztahovala na restaurace a ubytovací zařízení a o rok později se přidaly velkoobchody a maloobchody. V další vlně se mělo připojit i dalších asi 300 tisíc podnikatelů z řad taxikářů, účetních, lékařů, řemeslníků a dalších profesí. V roce 2020 bylo však rozšíření díky koronavirové situaci pozastaveno a pro ty, kterých se EET již týkala, se stala dočasně dobrovolnou. S příchodem nové vlády, která se svým záporným postojem k EET netajila, se však začalo jednat o zrušení a návrat k EET se tak nekonal a po schvalovacím procesu, který dopadl téměř jednomyslně se již ani konat nebude.

« zpět na přehled novinek