MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Zanedlouho budou podnikatelé vyplňovat a odevzdávat daňové přiznání k dani z příjmů. Tak jako každý rok se budou někteří z nich potýkat se spoustou otázek. Jaké základní informace jsou pro podnikatele důležité, avšak mnohdy nejasné?

Jak vyplnit a odevzdat daňové přiznání a zaplatit daň?

Daňové přiznání je možné vyplnit buď postaru do papírového formuláře nebo využít modernizace a učinit podání online. Papírový formulář je k dispozici na každém finančním úřadě a lze si jej vytisknout i doma, například ze stránek finanční správy.

Tištěný formulář je možné doručit osobně nebo poštou na finanční úřad a jeho elektronickou verzi lze odevzdat třeba datovou schránkou nebo pomocí elektronického podpisu.

Platforma MOJE daně potom nabízí služby finančního úřadu online. Na této nové platformě má každý podniktel k dispozici přehled minulých daňových přiznání, elektronické formuláře, které se předvyplňují dle dostupných údajů, přehled posledních pohybů na daňových účtech a další užitečné informace.

Finanční správa se rozhodla zvýhodnit elektronickou formu podání prodloužením termínu pro odevzdání přiznání o měsíc, tedy do 2. 5. 2022.

Pro úhradu daně platí stejné termíny jako pro podání přiznání. Daň lze uhradit převodem, hotově i poštovní poukázkou. Portál MOJE daně dokonce vygeneruje QR kód pro jednoduchou a rychlou platbu.

Co se dá odečíst z daní?

Otázka položek, které se dají odečíst z daně je pro podnikatele obzvláště důležitá, jelikož jde o úsporu tisíců korun. Odečitatelné položky jsou upraveny v § 34 zákona o dani z přijmu. Nejčastěji jde o životní a penzijní pojištění nebo třeba dobročinné dary. Tyto položky snižují základ daně, což se dá podnikateli jednoduše vysvětlit tak, že jedna položka ve výši 1000 Kč znamená úsporu 150 Kč na dani. Pokud si podnikatel není jistý, zda danou položku lze od základu daně odečíst, měl by raději vyhledat služby odborníka.

Co je to sleva na poplatníka a mám na ni nárok?

Otázka, kterou si klade nejeden začínající podnikatel. Na tuto daňovou slevu má nárok každý poplatník, včetně studentů a penzistů. Je to základní daňová sleva, která přímo snižuje daň z příjmu. Pokud jsou příjmy nízké, může sleva na poplatníka znamenat dokonce i nulovou daň.

Pro přiznání za rok 2021 použije podnikatel daňovou slevu ve výši 27 840 Kč. V následujícím přiznání bude sleva ještě vyšší, a to 30 840 Kč.

« zpět na přehled novinek