MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Nákup školních pomůcek, přezůvek, nového oblečení vyjde rodiče každoročně na nemalé peníze. Rodiče proto mohou využít daňové slevy, které mohou za daný rok uplatnit v daňovém přiznání. Ačkoli jsou v plánu daňové škrty, neměly by se dotknout slev na dítě. Naopak se ale pravděpodobně dotknou školkovného. Rodiče by tak uplatnili školkovné v daňovém přiznání za rok 2023 naposledy.

Školkovné může rodič uplatnit za každé dítě, které navštěvuje předškolní zařízení. Pro letošní rok je minimální mzda stanovena ve výši 17 300 Kč, což také odpovídá výši školkovného. Tuto částku bude tedy možné uplatnit v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně za rok 2023.

Daňové zvýhodnění na děti může rodič uplatnit na nezletilé děti do 18 let a zletilé studující děti do věku 26 let a dokonce do 28 let v případě, že studují prezenční doktorské studium, pokud měli v kalendářním roce příjem minimálně 97 200 Kč.

    •    Daňové zvýhodnění na první dítě je 15 204 Kč.

    •    Daňové zvýhodnění na druhé dítě je 22 320 Kč.

    •    Daňové zvýhodnění na třetí a každé další dítě je 27 840 Kč.

Slevu na dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů. Proto je dobré zvážit, pro kterého z nich je uplatnění výhodnější. Například má-li jeden z rodičů paušální daň a druhý je zaměstnaný, ýhodnější bude, když slevu na dani uplatní zaměstnaný rodič. V případě, kdy rodič živnostník neuplatňuje paušální daň a druhý rodič má nižší příjmy, pak by mělo být výhodnější využít slevu na dani rodiči s živností.

« zpět na přehled novinek