MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Prodejci vánočních kaprů dostali narychlo dočasnou výjimku z EET. Stojí za tím vládní nařízení, které reagovalo na stížnosti Českého rybářského svazu. Výjimka platí také pro nevidomé podnikatele, pro které nejsou na trhu přizpůsobené evidenční pokladny.

Téměř na poslední chvílí rozhodl kabinet vlády o udělení výjimky z povinnosti elektronické evidence tržeb pro prodejce sladkovodních ryb. Výjimka platí plošně jak pro stánkový prodej, tak i prodejny ryb. Ryby se bez účtenky nebudou moct prodávat celoročně. Ustanovená výjimka platí pouze od 14. do 24. prosince v letech 2018 až 2019 a zasáhne minimálně 2 500 prodejců ryb.

Důvodem jsou obavy ze zamrzání mobilních tiskáren

Dočasná výjimka reaguje na stížnosti Českého rybářského svazu, který se obával technických problémů pokladních zařízení během zimních venkovních prodejů. Argumenty potvrzuje Miroslav Till ze společnosti TILL CONSULT, která vyvíjí účetní software DUNA a na trh dodává systémy pro EET. „Jediný opodstatněný argument spočívá ve fyzickém zařízení v podobě mobilních tiskáren, z nichž některé jsou navrženy pouze do - 10 stupňů Celsia. Zde by teoreticky k zamrzání mohlo dojít. Po softwarové stránce však žádné potíže nehrozí,“ říká Miroslav Till.

Pro nevidomé neexistují přizpůsobená zařízení

Dočasná výjimka z povinnosti EET byla také udělena nevidomým a hluchoslepým podnikatelům. „Pro nevidomé podnikatele bohužel na trhu prozatím neexistují vhodně přizpůsobená pokladní zařízení na vydávání a tisk účtenek,“ dodává Miroslav Till. Nařízení pomůže přibližně 3 000 zrakově a sluchově handicapovaným osobám, kteří se živí jako soukromí učitelé hudby, zpěvu či provozují masáže a další profesní činnosti.

Výjimka by měla skončit v době, kdy stát pro nevidomé zprovozní Daňový portál a připraví plnohodnotnou aplikaci EET.

« zpět na přehled novinek