MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ministerstvo financí poslalo do mezirezortního připomínkového řízení zákon o elektronické evidenci tržeb a doufá, že by letošní rok mohl být posledním rokem, kdy EET existuje. Tento krok není nijak překvapivý, jelikož jej Fialova vláda avizovala již v programovém prohlášení. Odborníci již dlouho před volbami spekulovali, že pokud dojde po volbách ke změně ve vládě, velmi pravděpodobně se to odrazí ve zrušení elektronické evidence.

Do původních plánů zasáhnul i koronavirus

Doteď se od roku 2016, kdy byla EET pro první skupinu podnikatelů zavedena, tato povinnost týká víc než 200 tisíc podnikatelů a bylo zaevidováno téměř 19 miliard účtenek. Loňský květen měl přinést dalších 300 tisíc registrovaných uživatelů, avšak plánované kroky minulé vlády narušila koronavirová situace, která přispěla k odsunutí povinnosti posledních dvou skupin podnikatelů připojit se do systému EET. Do 31. prosince 2022 byla přerušena i povinnost ostatních podnikatelů tržby elektronicky evidovat.

 

Podnikatelé potřebují včasné informace

Samotné připomínkové řízení je zkráceno na deset pracovních dní, aby se zákon stihl schválit s co největším předstihem před koncem tohoto roku. Podnikatelé totiž potřebují vědět, zda se v roce 2023 na evidenci připravit či nikoliv a stejně tak včasnou informaci ocení i firmy, které se naopak zabývají prodejem produktů a služeb, které s elektronickou evidencí souvisí. Dle současného ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS je cílem tohoto kroku jednoduché podnikání bez zbytečných překážek.

 

« zpět na přehled novinek