MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ministerstvo financí navrhlo v novelách daňových zákonů mimo jiné i navýšení limitu pro paušální daň z jednoho na dva miliony korun. Od tohoto kroku si ekonomická rada vlády slibuje příliv dalších až 50 tisíc živnostníků registrovaných k paušální dani. Růst počtu zájemců o desítky tisíc předpovídají i daňoví experti a ekonomové. Jestli budou tentokrát odhady správné, to ukáže až čas. V první vlně se totiž odhadovalo, že se k paušální dani přihlásí asi 140 tisíc podnikatelů, ale finální číslo bylo téměř poloviční.

Paušální daň by měla podnikatelům ušetřit čas strávený papírováním, protože přináší možnost vyhnout se podávání daňového přiznání i přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Některým podnikatelům nešetří pouze čas, ale také náklady. V letošním roce byla paušální daň 5 994 Kč. Tato částka zahrnuje symbolickou daň ve výši 100 Kč i odvody na sociální a zdravotní pojištění, které jsou navýšeny o 15% oproti minimálním zálohám.

Rozdělení paušální daně na tři pásma

Dle návrhu by se výše paušální daně měla určovat podle příslušnosti k jednomu ze tří pásem. Dle některých odborníků to však není šťastný krok, jelikož krása systému paušální daně tkví v jeho jednoduchosti.


Existují samozřejmě i jisté výjimky, které budou případně stanoveny danou novelou.

« zpět na přehled novinek