MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ohledně přeplatku na dani z příjmu fyzických osob koluje pár mýtů, které mohou podnikatelům, kteří si přiznání podávají sami, pěkně zamotat hlavu a někdy i znepříjemnit den.

1. Přeplatek na dani je finanční správou vrácen automaticky

Pokud podnikatel odvede na zálohách víc, než by měl na dani skutečně zaplatit a myslí si, že mu bude přeplatek vrácen automaticky, plete se. Aby byl přeplatek vrácen, musí být vyplněna a řádně podána žádost, která je součástí tiskopisu daňového přiznání.

Zaměstnanci, za které podává roční zúčtování zaměstnavatel, obdrží přeplatek automaticky, a to v dubnu.

Nedoplatek samozřejmě musí být zaplacen podnikatelem automaticky.

 

2. Čím dřív je žádost podána, tím dřív je přeplatek vyplacen

Toto je velmi častý omyl, kvůli kterému někteří podnikatelé podávají daňové přiznání co nejdříve v domění, že tak rychleji získají své peníze zpět. Ke všem žádostem se však přistupuje tak, jako by byly podány poslední možný den, tedy 1. dubna pro tištěné podání, 2. května pro podání elektronické. V minulosti to bylo dokonce tak, že pokud podnikatel podal žádost příliš brzo (víc než 60 dní před termínem), nebyla brána v potaz a bylo nutné ji podat znovu. To už ale naštěstí neplatí.

3. Vrácena bude jakákoliv částka

Tento předpoklad je také chybný. Do roku 2021 byly vraceny přeplatky v minimální hodnotě 100 korun, nyní už je minimální hodnota přeplatku 200 korun. Pokud je přeplatek nižší, není však ještě ztracen. Přeplatky za různé roky se dají sčítat a mohou tak být vybrány najednou, až hodnota dosáhne požadované částky, maximálně však po dobu šesti po sobě jdoucích let.

Pokud má poplatník dluh na jiné dani, nebude přeplatek vyplacen.

« zpět na přehled novinek