MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Do konce srpna prodloužila vláda kurzarbeitový program Antivirus, který přispívá firmám na náhrady mezd. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zároveň představilo další, celkově třetí příspěvek. Ten bude spočívat v odpuštění plateb odvodů na sociální pojištění pro firmy do maximálního počtu 50 zaměstnanců. Toto omezení kritizuje Hospodářská komora ČR.

Návrh ministryně Jany Maláčové z ČSSD prošel v pátek 29. května poslaneckou sněmovnou. Byly přitom odmítnuty všechny pozměňovací návrhy pro takzvaný režim C, kterými hlavně opoziční poslanci chtěli okruh firem s nárokem na odpuštění pojistného rozšířit.

Novela zákona o sociálním pojištění promíjí tu část pojistného na sociální zabezpečení, kterou platí zaměstnavatelé. Celkově jde o 24,8 % z úhrnu příjmů jejich zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen. Musí přitom ale splnit několik podmínek.

 

Firma nesmí propustit více než desetinu zaměstnanců

Tou základní je, že ve firmě pracuje maximálně 50 zaměstnanců s účastí na nemocenském pojištění. Druhou podmínkou je, že zaměstnavatel nepropustí více než desetinu zaměstnanců a zároveň ve srovnání s březnem nesnížil mzdy o více než deset procent.

Zaměstnavatel také musí pro získání nároku na prominutí pojistného zaplatit včas pojistné za zaměstnance a nemůže čerpat v příslušném kalendářním měsíci prostředky z programu Antivirus v režimu B, tedy překážek v práci na straně zaměstnavatele.

Přesto ministerstvo ubezpečuje, že proces v rámci režimu C bude administrativně jednoduchý. „Zaměstnavatelé nebudou předkládat žádost, ale v měsíčním výkazu pouze oznámí Okresní správě sociálního zabezpečení snížení vyměřovacího základu a zaplatí snížené pojistné,“ uvedlo v tiskové zprávě MPSV.

Podle ministryně Maláčové půjde prominout pojistné až do 1,5násobku průměrné mzdy. Maximální odpuštěný odvod by tak odpovídal přibližně částce 12 700 korun. Antivirus C má podle výpočtů MPSV pomoci přibližně 88 % zaměstnavatelů a 1,4 milionu jejich zaměstnanců.

 

Hospodářská komora: záchranná síť má díry

Hospodářská komora, která žádala poslance o tři změny v odpouštění odvodů, takovou pomoc vnímá jako nedostatečnou. „Na statistikách nezaměstnanosti v následujících měsících se nyní ukáže účinnost současné vládou vytvořené záchranné sítě. Podle našich analýz na základě zpětné vazby od zaměstnavatelů bude mít nadále velké díry. To znamená, že oky sítě budou propadat firmy, které na žádnou pomoc státu nedosáhnou, protože záchranná síť dnes nebyla dokompletována,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Návrh zákona nyní projedná ve stavu legislativní nouze Senát, pokud jej schválí, poputuje k podpisu prezidentu republiky. Z programu Antivirus zatím stát vyplácí dva druhy příspěvků. Podpora z režimu A je 80 procent z náhrady mzdy zaměstnanců v karanténě nebo z uzavřených provozů do 39 000 korun v tzv. superhrubé mzdě. V rámci podpory z režimu B vyplácí 60 procent náhrady mzdy při omezení provozu kvůli výpadku pracovníků či surovin a při poklesu poptávky, a to do 29 000 korun v superhrubé mzdě. Plánované odpuštění odvodů na sociálním pojištění je pak režimem C.

« zpět na přehled novinek