MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Festivalová asociace FESTAS odhaduje, že náklady spojené s provozem EET na hudebních festivalech spolknou až pětinu tržeb. Asociace proto požaduje výjimky z EET pro hudební festivaly. Ministerstvo financí neplánuje ustoupit, neboť k výjimce neexistují objektivní důvody. Ohrozí EET hudební festivaly?

Rock for People, Colours of Ostrava, Sázavafest a někteří další pořadatelé letních festivalů založili společnou asociaci FESTAS. Ta bojuje vůči EET na hudebních festivalech. Elektronická evidence tržeb by se na hudební festivaly měla vztahovat v připravované třetí vlně.

Již nyní na letních festivalech podléhají elektronické evidenci tržeb stravovací služby či maloobchodní prodej. V třetí vlně se EET bude vztahovat na veškerý stánkový prodej rychlého občerstvení, prodej vstupenek a nejrůznějších festivalových služeb, mezi které patří tetování, provozování kolotočů či malování na obličej.

Asociace FESTAS namítá, že elektronická evidence tržeb je na festivalech extrémně náročná. „V místech, kde se festivaly konají, chybí infrastruktura, neexistuje připojení k internetu. Počet prodejních míst se pohybuje v desítkách až stovkách, čemuž odpovídá počet EET pokladen a kvalifikovaného personálu, které by bylo nutné nákladně zajistit. To vše kvůli jednorázové akci, která se pořádá jednou ročně,“ říká výkonný ředitel asociace FESTAS Marek Vohralík.

 

Důvody pro výjimku z EET neexistují, zní z ministerstva

Ministerstvo financí argumenty asociace FESTAS neakceptuje. Podle ministerstva totiž neexistují objektivní důvody pro udělení výjimky z EET. Výpadek internetové sítě již upravuje zákon o EET. Stejně tak existuje řešení pro nefunkčnost registračních pokladen zapříčiněných výpadkem elektrické energie z důvodů nepříznivého počasí.

Obchodník nemusí prodej přerušit. Naopak může prodávat dál. Problematiku řeší takzvaná liberace, která obchodníka výjimečně zbavuje odpovědnosti z porušení povinnosti. Obchodník ale musí prokázat maximálně úsilí, kterým vynaložil, aby nefunkčnosti registrační pokladny zabránil.

« zpět na přehled novinek