MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Vláda přemýšlí o změně sazby DPH u ubytovacích služeb ze současných 10 na 21 procent u stravovacích služeb z 10 na 14 procent. Co by to znamenalo pro podnikatele v těchto oborech a turismus v Česku?

Podnikatelé ve stravovacích a ubytovacích službách již nyní bojují s vysokými náklady

Hoteliéry a podnikatele v gastro službách již tak trápí vysoké náklady na energie, které se zvýšily většině provozoven o v průměru 39 procent. I ceny vstupů se vyhouply o 22 procent směrem vzhůru.

7 procent podnikatelů ve zmíněných oborech je dle nedávného průzkumu společnosti Data Servis díky astronomickým nákladům přímo ohroženo krachem a víc než polovina balancuje na hraně. Mají vesměs dvě možnosti, buď zavřít nebo zdražit. Jen asi polovina podniků zatím nepromítla náklady do ceny.

Dle asociace hotelů a restaurací vzrostla například cena poledního menu o 22 procent a cena piva o 33 procent.

Praha je jedním z nejvíc postižených regionů

Ani v našem hlavním městě se poptávka po ubytování ještě nedostala na úroveň před kovidem. Právě naopak, Praha je jedním z nejvíc zasažených regionů a v roce 2022 dosáhla obsazenosti pouhých 58 procent, což je asi dvacetiprocentní pokles oproti situaci před kovidem.

Jaké jsou možné důsledky zvýšení DPH?

Turisté navíc řeší také vyšší ceny letenek. Pokud by tedy došlo ještě ke zvýšení DPH, které by podniky nemohly nést na vlastních bedrech a promítly by jej do ceny, tak hrozí, že by se Česko zahraniční klientele ještě více uzavřelo a i krajané by dost možná volili jiné a dostupnější destinace, jako je například Polsko.

Mnoho podnikatelů si po kovidových restrikcích bylo nuceno vzít půjčku, aby své podniky udržely nad vodou a nyní potřebují příliv hostů, aby své dluhy byli schopni splácet.

Podnikatelé v těchto oborech varují, že by tento krok mohl poškodit nejen jejich podnikání, ale také turistický ruch, což by mělo vliv na celou ekonomiku.

« zpět na přehled novinek