MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

V posledních letech roste popularita kryptoměn ve světě a i mezi českými investory najdeme mnoho příznivců. Digitální měny jsou fenoménem, který láká k atraktivním výdělkům a nabízí investorům anonymitu.

České zákony kryptoměnu neznají

V českých zákonech byste zatím zvláštní právní úpravu zdanění kryptoměn hledali jen marně. Česká národní banka (ČNB) ani Finanční správa ČR nepovažuje digitální měny za investice a nelze na ně aplikovat ani takzvaný časový test. Dle ČNB nelze kryptoměny považovat ani za elektronické peníze a jejich směna za koruny není směnárenskou činností. Kryptoměny tak stojí zcela mimo jakékoliv známé definice. Na první pohled to tedy vypadá, jakoby se zisky z těchto investic nemusely vůbec danit. Je tomu však opravdu tak? Co si myslí české úřady?

Kryptoměny nejsou výjimkou

U prodeje kryptoměn jde jasně o příjmy a ty se dle zákona musí danit. Zákon totiž sice neupravuje zdanění kryptoměn, ale zároveň neuvádí, že by byl zisk z tohoto druhu investic od daně osvobozen. Dani by tedy měl podléhat jak zisk z prodeje, tak i z držby kryptoměn. Oproti tomu takzvaná těžba kryptoměny dani nepodléhá, jelikož při ní nevzniká žádný příjem. Ten vzniká až při jejím prodeji.

Jak tedy kryptoměny zdanit?

Ministerstvo financí doporučilo zacházet při zdanění s kryptoměnami jako se zásobami a na stránkách Finanční správy najdete k tomuto tématu manuál nazvaný „Informace k daňovému posouzení transakcí s kryptoměnami“, který obsahuje stanovisko Generálního finančního ředitelství, Ministerstva financí a ČNB.

« zpět na přehled novinek