MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

V nedávné době prošla médii zpráva, že medici, kteří byli z důvodu koronavirové pandemie povoláni na pomoc nemocnicím, budou povinni ze své výplaty odvést daň i sociální a zdravotní pojištění. Původní výklad státních orgánů však byl, že je výplata mediků považována za náhradu vzniklé újmy a tudíž by měla být od daně i dalších odvodů osvobozena. Tuto skutečnost potvrdil i Michal Radvan působící na Masarykově univerzitě v Brně, který se specializuje na výklad daňového práva, když prohlásil, že udělení povinnosti medikům nastoupit do nemocnic je zásahem do základních práv a tudíž by se na jim udělenou finanční náhradu neměla vztahovat povinnost platit daň ani sociální a zdravotní pojištění. Ministr Karel Havlíček v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že jim daňová povinnost mediků unikla.

Na tuto nesrovnalost zareagovala ministryně financí Alena Schillerová, která využitím své mimořádné pravomoci generálního pardonu odpustila povinnost placení daně, což podpořila i vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová potom doplnila, že studenti nebudou muset platit ani zdravotní a sociální pojištění a podrobnosti budou sděleny po jednání vlády.

Situaci přitom komplikuje rozdílný přístup v různých krajích, jelikož některé nemocnice za studenty daň a odvody platí samy a jiné to nechaly na samotných studentech. Ministryně Schillerová však slíbila daň odpustit i zpětně. Mluvčí ministerstva zdravotnictví k této problematice prohlásila, že jednotlivým nemocnicím jsou zasílány finanční prostředky a peníze na odměny mediků i veškeré odvody tedy vyplácí kraj. Jak bude vše probíhat v praxi se tedy teprve ukáže.

« zpět na přehled novinek