MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Od ledna 2016 vzniká plátcům daně z přidané hodnoty nová, zákonem stanovená povinnost, podávat kontrolní hlášení. Co si pod tímto pojmem představit a co konkrétně to pro podnikatele znamená? Každý podnikatel, který je v Česku registrovaný jako plátce DPH bude mít povinnost podávat vyjma daňového přiznání také kontrolní hlášení. Jde o speciální daňové opatření, které by mělo finanční správu upozornit na případné daňové úniky či podvody. Výhodou je skutečnost, že kontrolní hlášení budete moci podat pouze elektronicky v předem stanovém formátu a struktuře.

Jaké budou náležitosti? 

Jistě vás zajímají také podrobnosti ohledně kontrolního hlášení. Co vše bude potřeba doložit? V kontrolním hlášení jednoduše uvedete údaje z vystavených a přijatých daňových dokladů. Spadají sem také zjednodušené a ostatní daňové doklady. Všechny tyto údaje je stejně nutné evidovat. Podání kontrolního hlášení bude probíhat pouze elektronicky. Jednoduše jej zašlete na elektronickou adresu finančního úřadu. Tento krok vám ušetří mnoho času.

Jaké budou lhůty a postihy?

Kontrolní hlášení budete podávat ve stejné lhůtě, jako daňové přiznání. Lhůta se v tomto případě prodlužuje. To se ovšem týká pouze plátců DPH. Pokud nejste plátci DPH, nemáte povinnost toto hlášení podávat. Co se stane, pokud byste kontrolní hlášení nepodali včas? V takovém případě budou stanoveny sankce v určité finanční výši. 1000 Kč je nejnižší sazba, kterou zaplatíte v případě, že hlášení podáte dodatečně bez vyzvání. Podání hlášení v náhradní lhůtě po vyzvání správcem daně vás přijde na 30 000 Kč a 50 000 Kč zaplatíte v případě, že jej nepodáte vůbec. Obcházet tento zákon se tedy rozhodně nevyplatí.

Ačkoliv jde novinku, která bude platit až v příštím roce, je vhodné se na to důkladně připravit. Rádi bychom vám poskytli dostatek informací o povinnosti kontrolního hlášení, jak správně vyplnit formulář, kam jej odeslat a kde podat.

Náš software s touto novinkou počítá a pracujeme na tom, abychom vám ušetřili co nejvíce času a usnadnili tento krok navíc. 

Další informace k tématu na FinancniSprava.cz

« zpět na přehled novinek