MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Česko je zemí, kde starobní důchody nedosahují žádných astronomických výšin, a tak si mnozí důchodci rádi k důchodu něco přivydělají. Oblíbenou formou přivýdělku je dohoda o provední práce, ale i zaměstnanecký poměr. Někteří penzisté mají zase příjmy z pronájmu nebo samostatně výdělečné činnosti. Na velkou část z nich se nevztahuje daňová povinnost, na některé však ano. Na které tedy?

V jakých případech musí penzista podávat daňové přiznání?

Zjednodušeně by se dalo říct, že pokud má určitý důchodce příjmy pouze ze závislé činnosti a pracuje jen pro jednoho zaměstnavatele, daňové přiznání podávat nemusí a zúčtování daně za něj vyřeší zaměstnavatel.

V ostatních případech má však i penzista povinnost daňové přiznání podat, a to i v případě že je daň 0 Kč. Tento fakt je nutné zdůraznit, protože penzisté, tak jako každý jiný, mají za loňský rok možnost uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Díky uplatnění této slevy nezaplatí penzisté s výší ročního daňového základu až 165 600 Kč na dani nic. To se bude zřejmě týkat velké skupiny penzistů a často potom vzniká nedorozumění, že pokud není daň, není ani povinnost podat přiznání. Tak jednoduché to však není.

Pokud penzista spadá do některé z následujících skupin, musí daňové přiznání podat i v případě nulové daně:

« zpět na přehled novinek