MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Zavedení paušální daně se odkládá minimálně do poloviny příštího roku. Implementaci komplikuje nedostatečná provázanost IT systémů státní správy. Pro státní správu i podnikatele by však bylo lepší se zavedením paušální daně počkat až na začátek roku 2021.

Ministryně financí Alena Schillerová v lednu letošního roku představila plán na jednotný paušální odvod pro malé podnikatele. Podle premiéra Andreje Babiše by systém paušální daně mohl být spuštěn v lednu 2020. Nyní je však jasné, že se lednový termín nestihne. V polovině dubna to potvrdila ministryně financí Alena Schillerová. Podle jejího vyjádření by koncept paušální daně mohl být zaveden během příštího roku. Za odkladem stojí především nedostatečná provázanost IT systémů státní správy.

 

Zavedení paušální daně v průběhu roku může přinést komplikace

Zároveň se nejeví jako příliš šťastný krok plánované zavedení paušální daně v průběhu roku. Lepší je zavést paušální daň k začátku roku. Jestliže by paušální daň začala platit až v průběhu roku, znamenalo by to pro OSVČ komplikace a vyšší administrativní zátěž při dobrovolném přechodu na paušální daň. Jedná se především o vedení daňové evidence a podání daňových přiznání a přehledů za část roku, ve které by podnikatel k paušální dani nebyl přihlášen. Ministryně financí v tom ale nevidí problém, neboť paušální daň představuje měsíční zálohové platby.

 

Počká se na nový daňový systém?

Zavedení paušální daně může zkomplikovat také nový daňový systém, který je naplánován na rok 2021. Podle některých daňových poradců by bylo vhodné paušální daň spojit právě s přechodem na nový daňový systém. Sloučení obou legislativních kroků by mohlo odbourat komplikace při zavádění paušální daně do současného daňového systému a následně do nového daňového systému.

Ať už bude termín zavedení paušální daně jakýkoliv, odborníci seznámení s tématem poukazují, že by nebylo překvapením, kdyby se paušální daň nepodařilo zavést v současném volebním období.

« zpět na přehled novinek