MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Oživení ekonomiky zaznamenalo v roce 2022 pozitivní dopad na výběr daní do státního rozpočtu. Celkově bylo vybráno téměř 790 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 90 miliard. Zároveň došlo k růstu příjmů z většiny druhů daní, s výjimkou spotřební daně z pohonných hmot, která zaznamenala pokles.

Naplnění plánu a vliv spotřeby domácností

Vláda uvádí, že zvýšený výběr daní je důsledkem pozitivního ekonomického vývoje. I přesto se však nepodařilo dosáhnout naplnění plánu, a to kvůli zpomalení růstu spotřeby domácností. První polovina roku byla ovlivněna růstem spotřeby domácností a vyššími cenami, avšak později se začalo projevovat zpomalení ekonomiky v souvislosti s energetickou krizí, kterou přinesl konflikt na Ukrajině.

Růst výběru daní z přidané hodnoty a daní z příjmů fyzických osob

Z příjmových kategorií vykázala největší meziroční nárůst daň z přidané hodnoty. Celkem bylo na této dani vybráno přes 345 miliard korun, což představuje téměř 47 miliard více než předchozí rok. Nicméně do státního rozpočtu zamířily pouze dvě třetiny této částky, zbytek byl rozdělen mezi obce a kraje. Výběr daně z příjmů fyzických osob činil téměř 195 miliard korun, z čehož 124 miliard připadlo do státního rozpočtu. Výběr daní od zaměstnanců se zvýšil na 94,1 miliard korun.

Změny v daních z příjmů právnických osob

V případě daní z příjmů právnických osob došlo k růstu o 17 procent, což představuje částku téměř 152 miliard korun. Celkem bylo od firem vybráno 235 miliard korun, avšak stát se o tuto částku podělil s kraji a obcemi. Sazba daně z příjmů firem činí nyní 19 procent, ale vláda plánuje zvýšit ji na 25 procent od roku 2023. Tato změna představuje zásadní změnu a potenciální výzvu pro podnikatele a korporace.

Celkově lze konstatovat, že oživení ekonomiky v roce 2022 přineslo rozpočtu víc peněz, ale současně upozornilo na zranitelnost ekonomiky vůči vnějším vlivům, jako je válka na Ukrajině a energetická krize.

« zpět na přehled novinek