MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Vstoupili jsme do nového roku a co nevidět budeme opět podávat daňové přiznání. Čekají nás však změny. V minulých letech si mnozí podnikatelé vyzkoušeli elektronickou formu podání, nyní už to ani jinak nepůjde.

Kdy odevzdat daňové přiznání?

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2022 je 3. dubna 2023 nebo 3. července, pokud pokud ho za vás podává daňový poradce.

A co když se vám nepodaří termín dodržet? Finanční správa většinou toleruje 5 dní prodlení. Pokud vám nestačí ani to, pokuta je 0,05% z vyměřené daně za každý den prodlení.

Kdo musí podat daňové přiznání?

OSVČ, které vykonávaly samostatně výdělečnou činnost, a to i v tom případě, že podnikaly jen část roku, jsou ve ztrátě či jim vychází nulová daň (pokud jejich příjmy činily víc než 15 tisíc za rok).

Daňové přiznání nemusí podávat jen ti podnikatelé, kteří jsou v režimu paušální daně a ti, jejichž příjmy nepřesáhly za rok 2022 15 tisíc korun.

Datová schránka a elektronické podání pro OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné mají od 1. ledna tohoto roku povinnost používat datovou schránku. Pokud ji však ještě nemají, nemusí si ji sami zakládat. Od ledna do března jim bude ve třech vlnách přidělena automaticky a potřebné údaje přijdou doporučeným dopisem.

S tím také souvisí povinnost OSVČ podávat přiznání pouze elektronicky, a to pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem či právě zmíněné datové schránky. Na portálu MOJE daně jsou uvedeny všechny možnosti a potřebné informace.

« zpět na přehled novinek