MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Doteď měli podnikatelé nárok na kompenzační bonus ve výši 500 Kč za den. Z této částky jsou však povinni zaplatit ještě zálohy na zdravotní a sociální pojištění a tak jim na živobytí zůstalo jen necelých 10 000 Kč na měsíc. To je méně, než činí minimální mzda. Zpětně od února však bude nejspíš možné žádat novou výši kompenzace ve výši 1000 Kč na den. Tato podpora bude vyplácena z programů Antivirus a COVID 21. Tento podstatný krok již schválila vláda a nyní se čeká na dokončení legislativního procesu odsouhlasením parlamentu a podpisem prezidenta. Tuto částku tudíž zatím ještě není možné žádat.

Kdo bude mít na kompenzaci nárok?

Na vyšší kompenzaci budou mít nárok OSVČ a malá s.r.o., avšak nikoliv již lidé pracující na dohodu. Těm připadne stávající kompenzace ve výši 500 Kč denně. Novinkou je i fakt, že by žadatelé mohli kompenzaci čerpat i v době karantény či izolace. Doteď tu tato možnost nebyla a pokud se drobný podnikatel ocitl v karanténě, zůstal úplně bez prostředků. Možnost podání žádosti o kompenzaci již také nebude podmíněna nouzovým stavem. Prozatím jsou vyhlášena dvě bonusová období, únor a březen 2021.

Podmínkou, kterou musí OSVČ a malá s.r.o. splnit, je pokles příjmů z podnikání o více než 50%. Podle ministryně Schillerové nyní na bonus dosáhnou i ti živnostníci, kteří zaznamenali pokles poptávky po zboží či službách, avšak jejich činnost nemusela být nařízeními vlády zakázána. Daný pokles se potom bude posuzovat za kalendářní měsíc předcházející danému bonusovému období, a to oproti měsíčnímu průměru za čtvrtletní porovnávací období před nástupem pandemie. Pokud tedy bude například OSVČ žádat o kompenzaci za únor tohoto roku, bude pro srovnání použito příjmů za letošní leden s měsíčním průměrem za období od začátku listopadu 2018 do konce ledna 2019. Přesné podmínky i výjimky pro začínající podnikatele budou zveřejněny na stránkách finanční správy.

« zpět na přehled novinek