MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Blížící se konec roku přinese zvýšení paušální daně. V roce 2021 činila výše měsíční zálohy na paušální daň 5 469 Kč, z čehož zdravotní pojištění činilo 2 393 Kč, pojistné na sociální zabezpečení 2 976 Kč (minimální záloha navýšená o 15%) a symbolická daň z příjmů 100 Kč. Od ledna 2022 bude nová výše paušální daně 5 994 Kč, přičemž zdravotní pojištění bude 2 627 Kč, navýšená minimální záloha na sociální pojištění 3267 Kč a daň z příjmu zůstane ve stejné výši.

Na co by měli myslet živnostníci, kteří již paušální daň platí?

Živnostníci, kteří již do režimu paušální daně vstoupili v roce 2021, by měli od ledna 2022 změnit výši záloh na novou částku. Měli by si také ověřit, zda ještě stále splňují podmínky i v novém roce. První záloha je potom splatná k 20. lednu.

Chcete do režimu paušální daně nově vstoupit?

Živnostníci, kteří mají zájem vstoupit do režimu paušální daně a splňují podmínky, tak mohou učinit podáním oznámení do pondělí 10. ledna. Oznámení je možné provést formou webové aplikace. První záloha je potom splatná k 20. lednu.

V případě, že živnostník zahájí výdělečnou činnost později, například až v lednu 2022, zaplatí zálohy za oba měsíce k 20. dni měsíce následujícího, za leden a únor tedy k 20. únoru, respektive vyjímečně k 21. únoru, jelikož 20. únor připadá na neděli.

Jaké jsou podmínky pro vstup do režimu paušální daně?

 

K paušální dani se může přihlásit podnikatel, který:

 

Kde najdete další informace?

Ministerstvo financí na svých stránkách zveřejnilo kalkulačku, která by měla živnostníkům pomoct jednoduše spočítat, zda je pro ně paušální daň výhodná.

O výhodách a nevýhodách nebo možnosti vystoupit z režimu paušální daně se dočtete také v našich předchozích článcích, které se touto tematikou zabývaly.

 

« zpět na přehled novinek