MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

V červenci 2019 by měla být elektronická evidence tržeb povinná u všech podnikatelů, kteří přijímají hotovost. Pokud se vše podaří, počítá Ministerstvo financí se snížením DPH u stravování i některých odborných a řemeslných služeb.

Nižší sazby DPH pro kadeřnice, opravny textilu i čepované pivo

Snížení DPH u vybraných komodit a služeb schválila vláda v rámci novely zákona o evidenci tržeb. Za předpokladu, že vše půjde podle plánu, bude novela zákona účinná od července 2019. Ze současné 21% sazby DPH poklesne DPH na 10% sazbu u kadeřnických a holičských služeb, oprav a úprav obuvi, oděvů, textilních výrobků či oprav jízdních kol. Dále se snížená sazba bude vztahovat například na prodej čepovaného piva.

V návrhu novely je zakotveno také další snížení DPH pro stravovací služby a prodej nealkoholických nápojů. Se zavedením EET je nyní pro tento segment platná 15% sazba DPH. Od července příštího roku by se měla snížit na jednotných 10 %.

 

Jednodušší evidence EET pro podnikatele s nízkými příjmy

Návrh novely zákona o elektronické evidenci tržeb počítá také s ulehčením evidenční povinnosti pro malé podnikatele. Pokud celková suma přijatých hotovostních plateb nepřesáhne 200 000 Kč a podnikatel není plátcem DPH a nezaměstnává více, než dva zaměstnance, bude mít podnikatel možnost provádět evidenci papírově formou účtenky ze speciálního bloku. Ten by měl být k vyzvednutí na finančních úřadech. Čtvrtletně by pak podnikatel podal přehled o výši skutečných tržeb.

Předložená novela zákona Ministerstvem financí byla prozatím schválena Vládou ČR a v současné době prochází schvalovacím procesem. V připomínkovém řízení může dojít k dílčím změnám či úplnému zamítnutí novely,“ vysvětluje Miroslav Till ze společnosti TILL CONSULT a.s. a zároveň dodává: „Jakmile novela projde celým schvalovacím procesem, budou v softwaru pro EET DUNA Cash aktualizovány sazby DPH pro jednotlivé produkty a služby.“

« zpět na přehled novinek