MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

V průběhu minulého měsíce byl předložen sněmovně návrh novely zákona o DPH. Součástí návrhu je i zvýšení limitu pro registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun. Pokud by novela prošla schvalovacím procesem, mohl by nový limit platit dost možná již od začátku příštího roku. Podnikatelské subjekty, jejichž obrat by byl nižší než dva miliony za bezprostředně po sobě jdoucích dvanáct měsíců by potom měly možnost svou registraci k dani z přidané hodnoty zrušit, pokud by se jim to vyplatilo. Někteří podnikatelé tedy budou nyní ostře sledovat svůj obrat, aby v rozhodujícím okamžiku věděli, na čem jsou.

Co se počítá do obratu pro účely zákona o DPH?

Do obratu se v tomto případě počítají jen zdanitelná plnění poskytovaná na území ČR, nikoliv v zahraničí. Pokud je tedy celkový obrat dané účetní jednotky sice nad dva miliony, ale jeho část je fakturována v jiné zemi, do limitu obratu pro účely registrace k DPH se to nepočítá.

 

Pro koho je výhodné být plátcem DPH?

Pokud se obrat podnikatele pohybuje stále těsně kolem hranice stanoveného limitu (v tomto případě 2 milionů korun) je mnohdy lepší zůstat registrovaný než se dokola odhlašovat a zase registrovat.
Má-li podnikatel velké náklady a může-li si DPH odečíst, je často výhodnější si vše propočítat, než se registrace zruší.
Při počátečních investicích, u kterých si podnikatel odečetl DPH a musel by státu peníze při zrušení registrace vracet, je lepší zůstat registrovaný.

« zpět na přehled novinek