MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Od prvního února došlo ke snížení sazby daně pro jízdné v prostředcích veřejné hromadné dopravy. Z dřívějších 15 % se nově na jízdné v autobusech, vlacích, tramvajích či na lanovkách vztahuje 10% sazba DPH. Cestující ale zlevnění jízdného pravděpodobně nepocítí.

Cestující snížení sazby DPH nepocítí

Novela zákona o DPH, která byla Poslaneckou sněmovnou schválena v loňském prosinci, přináší od prvního února snížení sazby DPH u hromadné osobní přepravy z patnácti na deset procent. Ačkoliv došlo ke snížení DPH, dopravci naznačují, že se nižší sazba nepromítne do jízdného. Neochotu zlevnit jízdné dopravci argumentují rostoucími náklady za provoz. Přitom poukazují na zvyšování mzdových nákladů i výdajů na palivo a energie.

Novela sníží příjem měst a obcí

Proti novele zákona o DPH se již dříve postavila Asociace krajů. Nesouhlas vyslovila také vláda. Podle kritiků snížení sazby DPH na veřejnou dopravu je dárkem pro dopravce, kterým přinese nižší daňovou zátěž. A tím také finanční úspory.

Během schvalování novely se nesouhlasně vyjádřila také ministryně financí Alena Schillerová. „Snížení sazby připraví veřejné rozpočty asi o 930 milionů korun,“ prohlásila Schillerová. Svaz měst a obcí doplňuje, že města a obce přijdou takřka až o 220 milionů korun, které získávají v rámci rozpočtového určení daní z vybrané DPH.

Nižší sazbu daně hájí vládní opozice

Naopak souhlasné stanovisko vyjádřil sněmovní rozpočtový výbor. Schválení novely o DPH nakonec prošlo o pouhé dva hlasy. Pro schválení hlasovalo celkem 94 poslanců. Mezi podporovateli byli poslanci z řad ODS, Pirátů, SPD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Například Zbyněk Stanjura z ODS hájil schválení novely tím, že chce ulevit obecním a krajským rozpočtům, které dopravcům hradí jejich prokazatelné ztráty. Podobného názoru byl i Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. Podle něho snížení sazby DPH na veřejnou dopravu nemusí nutně znamenat pokles cen jízdného, ale přinejmenším je pomůže ponechat na současné úrovni.

« zpět na přehled novinek