MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Daňové zvýhodnění stravenek může být brzy minulostí. Jednání o zrušení daňového zvýhodnění plánuje zahájit Ministerstvo financí. Proti je Unie zaměstnavatelských svazů ČR, která případné rušení daňového zvýhodnění označuje za nesystémový a neodůvodněný krok.

Stravenky jsou nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitem

Stravenky v tuzemsku patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům. Kromě zaměstnanců jsou přínosné i pro samotné zaměstnavatele, neboť se na ně vztahuje nižší daňové zatížení. Doposud jediným známým argumentem Ministerstva financí je, že daňové zvýhodnění stravenek se netýká všech poplatníků. Podobnou analogii ale můžeme spatřit u daňového zvýhodnění občanů s penzijním připojištěním či zákazníků nakupujících zdravotní pomůcky. Ne všichni spoluobčané využívají penzijní připojištění či nakupují zdravotní pomůcky. V této logice by i tyto daňové zvýhodněné kategorie musely být zrušeny.

Expertní tým hledá všeobecnou shodu

Přibližně před půl rokem byl sociálními partnery Unie zaměstnavatelských svazů ČR zřízen expertní tým, který má na starost zaměstnanecké benefity a jejich ukotvení v zákoně o daních z příjmů. V týmu zasedá vždy jeden ze zástupců Svazu průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Českomoravské konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů ČR. Expertní tým se snaží nalézt všeobecnou shodu na tom, které benefity by měly být daňově zvýhodněny a mohly být užitečné v pracovně právních vztazích a při kolektivním vyjednávání.

Stravenky pro zaměstnavatele představují zajímavou daňovou úsporu

Z každé stravenky je umožněno do daňově uznatelných nákladů zavést 55 % z její hodnoty. Oproti loňskému roku se maximální hodnota stravenky pro rok 2018 zvyšuje o devět korun na 118 Kč. Zaměstnavatel tak na jedné stravence přispěje zaměstnavateli maximálně 64 korunami. Zbylých 54 korun hradí zaměstnanec. Zaměstnavatel s deseti zaměstnanci díky stravenkám může na daních ročně ušetřit až 47 000 korun.

Účetní software DUNA na případné změny upozorní

„Daňové zvýhodnění u stravenek je pro zaměstnance i zaměstnavatele o polovinu výhodnější než stejný vklad přímo do mzdy,“ říká Miroslav Till, jehož tým stojí za vývojem ekonomického a účetního softwaru DUNA. Mzdový a účetní software DUNA umožňuje všechny běžné i nadstandardní účetní operace včetně evidence a účtování stravenek. A pokud by k zrušení daňového zvýhodnění přece jen došlo, software DUNA díky pravidelným aktualizacím upozorní uživatele na provedené změny.

« zpět na přehled novinek