MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Podle návrhu zákona připravovaného ministerstvem financí by napříště plátci DPH nemohli činit podání prostřednictvím datových schránek. Těmi by nově bylo možné tuto část komunikace s finanční správou pouze autorizovat. Samotné formuláře chce stát přijímat výhradně přes daňový portál označovaný odborně jako EPO2.

Návrh zákona prozatím počítá s omezení v případě daně z přidané hodnoty. Ostatní podání by bylo možné i nadále činit prostřednictvím datových schránek. Ministerstvo opatření vložilo do návrhu normy, kterou se mění legislativa v souvislosti s přijetím zákona o evidenci tržeb. 

Připravované opatření zatím sklízí kritiku odborníků na elektronickou komunikaci, protože omezuje možnost využívání datových schránek. Specialisté připouštějí, že projekt datových schránek má některé limity, například velikost příloh nebo jednoznačnou identifikaci osoby užívající firemní schránku. Podle nich se ale vše dá řešit jinak než vyloučením schránek z možnosti komunikace s finanční správou. Předmětem kritiky jsou také permanentní změny zákonů, které se týkají podnikatelů a jejich povinností vůči státu. Podnikající právnické osoby si přitom musely schránky zřídit povinně. 

Pro výrobce ekonomického softwaru může tato změna znamenat nutnost nově se připravit na výhradní odesílání příslušných podání prostřednictvím EPO2, jiní už s tímto systémem pracují dlouhodobě. Společnost TILL CONSULT práci s EPO2 již dříve integrovala do svých účetních a ekonomických systémů. „Naše řešení je dobře zpracované. Podat daňové přiznání je možné prostřednictvím několika jednoduchých kroků,“ říká ředitel firmy Miroslav Till. Ten již dříve uvedl, že elektronická podání prostřednictvím daňového portálu mají výhodu v okamžité kontrole, zda je dokument v pořádku. V případě chyby jej pak vůbec nedovolí odeslat. 

Datové schrány v České republice fungují šestým rokem. Cílem projektu bylo zjednodušit a zrychlit komunikaci prováděnou dosud výhradně v listinné podobě. Výhodou schránek je například bezplatná komunikace s orgány veřejné moci. 

Společnost TILL CONSULT je předním českým výrobce účetních, obchodních a skaldových modulů. Vyvíjí také mzdový a personální software a systémy pro lékařské ordinace. Specializované produkty TILL SOFTWARE využívají také distributoři tepla a dalších energií. 

« zpět na přehled novinek