MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Dle údajů české pobočky americké společnosti Dun & Bradstreet Corporation bude počet plátců DPH v Česku rapidně stoupat. Již v první polovině roku přibylo 10 167 nových plátců, což je víc, než tomu bylo ve čtyřech předchozích letech za celý rok. Společnost, která sbírá obchodní data a vypracovává analýzy a statistiky, napočítala v ČR celkem 539 218 plátců a předpokládá, že pokud rostoucí trend udrží stejné tempo jako doposud, půjde o největší nárůst za víc než deset let.

Mezi plátci vedou společnosti s ručením omezeným

Největší zastoupení mezi plátci DPH mají společnosti s ručením omezeným, kterých je 246 936, což je skoro polovina z celkového počtu 539 218. V závěsu za nimi jsou živnostníci, kterých je 220 191. Tyto dvě skupiny tvoří 87 procent plátců DPH.

Jak jsou na tom jednotlivé obory?

Co se týče zastoupení jednotlivých oborů, tak nejvíc plátců DPH najdeme ve velkoobchodní sféře, gastronomii, stavebnictví a nákladní dopravě.

  

Obor Počet plátců
Velkoobchod 34458
Gastronomie 26818
Stavebnictví (budovy) 24403
Nákladní doprava 22316

 

Novela zákona a zvýšení limitu by mohly rostoucí trend zastavit

V současné době má povinnost odvádět daň z přidané hodnoty takový podnikatelský subjekt, který za předchozích 12 měsíců dosáhl obratu jeden milion korun. Existuje také možnost přihlásit se k odvádění DPH dobrovolně. Budoucnost však možná přinese zvýšení limitu pro registraci z jednoho na dva miliony korun. Návrh novely nyní prochází schvalovacím procesem a odhaduje se, že nová pravidla budou platit již od příštího roku. Ti plátci DPH, kteří mají obrat nižší než dva miliony by potom mohli svou registraci zrušit, čímž by mohl počet registrovaných subjektů výrazně poklesnout a ukončit tak nynější rostoucí trend.

« zpět na přehled novinek