MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) ještě letos mohou využít několik slev. Přečtěte si, jaké to jsou.

Základní sleva na poplatníka, jedna z nejvýraznějších slev zůstane zachována i letos, a to ve stejné výši jako v loňském roce. Při vyplňování přiznání za rok 2023 si tedy budete moci odečíst od daně 30 840 korun ročně. Na slevu mají nárok všichni, kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy.

Beze změn zůstává i tradiční sleva na děti. Daňové zvýhodnění zůstává stejné jako loni a nárok na něj má každý s dostatečným příjmem, a to minimálně šestinásobku minimální mzdy. Zvýhodnění je možné využít i měsíčně. Slevu lze poprvé uplatnit v měsíci, kdy se vám dítě narodilo. Částka se dvojnásobí, pokud by byl váš potomek držitelem průkazu ZTP-P. Pokud se při výpočtu daně dostanete do záporných čísel máte dokonce nárok na přeplatek od státu.

Jinak to bude od příštího roku se slevou na vyživovanou manželku/manžela. Sleva na druhého z manželů zůstává letos ve stejné výši 24 840 korun ročně, ale od roku 2024 na slevu nově dosáhnou jen ti, kteří mají manžela/manželku pečující o dítě do tří let věku. V případě, že jde o držitele průkazu ZTP/P,  může si partner z daně z příjmu odečíst dvojnásobnou částku. To platí, pokud příjmy partnera za daný kalendářní rok nepřesáhnou 68 000 korun.

Letos naposledy můžete uplatnit daňovou slevu na umístění dítěte do mateřské školy a slevu na studenta. Nicméně, maximální sleva na jedno dítě se za loňský rok zvýšila o 1100 korun až na 17 300 Kč.

 

« zpět na přehled novinek