MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Až na 45 dnů se pravděpodobně prodlouží stávající třicetidenní lhůta pro vrácení odpočtu daně z přidané hodnoty (DPH). Vládní novela daňového řádu, která změnu zavádí, míří ve sněmovně už do třetího čtení. Někteří opoziční poslanci ale chtějí lhůtu zachovat a předložili na třicet pozměňovacích návrhů. Podle ministryně financí Aleny Schillerové bude prodloužená lhůta výhodou především pro plátce daně.

Právě lhůta pro vrácení nadměrného odpočtu je nespornější částí novely, která má za hlavní cíl připravit půdu pro vznik internetového portálu MOJE daně. Ten umožní komunikovat daňové záležitosti on-line s finančním úřadem.

Prodloužení lhůty souvisí s částí předlohy, která zavádí možnost vrácení pouze části nadměrného odpočtu v případech, kdy má finanční úřad pochybnosti a prověřuje jejich oprávněnost. Stát by tak podnikateli mohl vrátit jenom nespornou část odpočtu. Kvůli tomuto bodu opoziční poslanci obviňují vládu, že si chce pouze opticky vylepšit výsledky státního rozpočtu.

 

Stát bude vracet odpočty až v lednu

Stát by totiž odpočty DPH, které by ve stávající úpravě vyplácel v prosinci, vracel až v lednu následujícího roku. V případě letošního rozpočtu jde celkem až o 24 miliard korun, přičemž ministryně financí tvrdí, že je to vedlejší důsledek novely. „Prodloužením lhůty se získá čas na prověření nesporné částky,“ uvedla ve sněmovně Alena Schillerová.

O zachování stávající lhůty usiluje například poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Ten argumentuje například tím, že sporných částek výrazně ubylo po zavedení kontrolního hlášení. Jak uvedla sama Schillerová, před jeho zavedením zadržovala finanční správa pět až sedm miliard ročně. Dnes se jedná o částku zhruba 800 milionů.

„Je absurdní kvůli osmi set milionům sporných záloh zadržovat 24 miliard korun z daní. To mi přijde postavené na hlavu,“ vysvětlil Mikuláš Ferjenčík. Podle poslance ODS Jana Skopečka, jde fakticky o kontokorent, který si stát bere od podnikatelů. U rozpočtového výboru naopak uspěl Ferjenčíkův návrh zanechat pětidenní lhůtu, během níž nevzniká pokuta za opožděné podání daňového tvrzení.

 

DIČ už nebude muset obsahovat rodné číslo

Kromě úpravy lhůt pro vracení odpočtu DPH přinese novela i další změny. Podnikatelé si například budou moci požádat o změnu svého DIČ, aby neobsahovalo jejich rodné číslo. Dále se má o měsíc prodloužit lhůta pro podání daňového přiznání, pokud jej poplatník podá elektronickou formou. Novela také umožní při vymáhání zajišťovacích příkazů využít kromě exekuce také prohlášení o majetku či zástavní právo, aby nebyla ochromena činnost firmy proto, že nemá přístup ke svým penězům.

« zpět na přehled novinek