MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Kompenzační bonusy se mohou zdát velkou pomocí pro podnikatele a v mnohých případech tomu tak opravdu může být. Fakt, že však byly mnohdy šity horkou jehlou a nezapadají do definic již existujících daňových zákonů, dokáže zamotat hlavu podnikatelům i jejich účetním.

Sleva na manžela či manželku

Uplatnění slevy na manžela nebo manželku je mezi českými podnikateli oblíbený způsob, jak si snížit daň z příjmu. Za běžných podmínek lze tuto daňovou slevu využít, pokud roční příjem manžela či manželky nepřesáhne hranici 68 tisíc korun. V takovém případě si daný podnikatel může od vypočtené daně odečíst 24 840 korun a u držitelů průkazu ZTP/P se odečítaná částka vyšplhá dokonce až na dvojnásobek.

Nejčastěji této slevy v České republice využívají podnikatelé, jejichž partner je na rodičovské dovolené a pobírá pouze rodičovský příspěvek. Dávky sociální podpory se totiž do hodnocených příjmů nepočítají, zatímco například nemocenská, mateřská nebo podpora v nezaměstnanosti jsou brány jako běžný příjem.

Jsou kompenzace nezapočitatelným příjmem?

Letos vznikla poměrně nepřehledná situace z důvodu vyplácení různých kompenzačních bonusů v rámci koronavirové krize. Většina z nich je oproti očekávání podnikatelů považována za příjem, který se musí zohlednit. Příjmy z kompenzačního bonusu, ošetřovného pro OSVČ ani z programu Antivirus nejsou totiž uvedeny v zákoně o daních z příjmů mezi nezapočitatelnými příjmy a tudíž si mnozí podnikatelé nebudou moci slevu na manžela či manželku odečíst. Jednorázový příspěvek důchodcům či často zmiňované rouškovné však naopak v příjmu manželky či manžela nefigurují.

Jak se kompenzační bonusy dotknou danění příjmů spolupracující osoby?

Fakt, že takzvaná spolupracující osoba čerpala některou ze zmíněných forem kompenzací, může zkomplikovat možnost převést na tuto osobu část příjmů a výdajů. Taková komplikace nastane tehdy, když převedené příjmy převýší výši vlastních příjmů spolupracující osoby. Je velmi důležité si na to dát pozor, protože v opačném případě by bylo nutné vyplacené kompenzace vrátit.

 

« zpět na přehled novinek