MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Zavádění Elektronické evidence tržeb (EET) už brzy vstoupí do své poslední fáze. Rozšíří se tak i na většinu podnikatelů, kteří ji doposud nepodléhali. Novelu zákona o EET a novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která některé služby a zboží přesouvá do nejnižší, tedy desetiprocentní sazby daně, podepsal prezident Miloš Zeman. Oba zákony začnou platit na jaře příštího roku.

Ve sloučené 3. a 4. vlně zasáhne EET téměř 800 profesí. Třetí fáze se vztahuje na svobodná povolání, dopravu a zemědělství, ale i další obory. Ve čtvrté fázi jsou to pak řemesla, služby a výroba. Elektronicky evidovat své tržby budou nově muset například účetní, právníci, lékaři, pekaři, ale i kadeřnice, maséři, elektrikáři nebo pohřební služby.

Konkrétní podniky jsou rozdělené podle kódu CZ-NACE, což je klasifikace typů činnosti používaná v Evropské unii. Ve třetí vlně se zavádí EET u skupin CZ-NACE 1-12, 18-20.3, 21, 24, 26-30, 34-42, 45.2, 45.4, 48-94, 97-99, ve čtvrté vlně 13-17, 20.4, 22, 23, 25, 31-33, 43, 95, 96. I nadále se ale EET bude týkat pouze hotovostních plateb, dá se jí tedy vyhnout přijímáním bezhotovostních plateb.

 

Předvánoční prodej ryb dostal výjimku

Společně s rozšířením EET přináší novela i některé výjimky, které ji podléhat nebudou. Jsou to například některé sociální služby, které se do zákona dostaly na základě pozměňovacího návrhu, předvánoční prodej ryb od 18. do 24. prosince, nebo nevidomí poplatníci. Zároveň jsou to obory, u kterých stát tržby dokáže evidovat jinak, jako třeba telekomunikační služby, hazardní hry či obchodní letecká doprava.

Diskutovaným tématem byl také off-line režim EET, u kterého nepotřebuje podnikatel připojení k internetu a může vydávat papírové účtenky ze speciálního bloku. Tento zvláštní režim evidence tržeb se bude vztahovat na podnikatele, kteří mají nanejvýš dva zaměstnance a mají hotovostní příjem do 600 tisíc korun ročně.

Kompenzací za rozšíření EET je přesun řady služeb a zboží do desetiprocentní sazby DPH. Týká se to například oblasti stravování, vodného a stočného, kadeřnických služeb, oprav jízdních kol nebo knih. U prodeje točeného piva se DPH snižuje o více než polovinu ze sazby 21 procent.

« zpět na přehled novinek