MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Ministerstvo financí letos zatím obdrželo 22 300 oznámení o vstupu do režimu paušální daně a toto číslo se může ještě o něco zvýšit. Noví zájemci, kteří splňují všechny podmínky, měli totiž sice možnost podat zmíněnou žádost do 10.1.2022, avšak to samozřejmě neplatí pro živnostníky, kteří svou činnost zahájí v průběhu roku. Ti o tuto možnost také nepřijdou. Společně s těmi, kteří již do režimu vstoupili, by mělo být v letošním roce takzvaných „paušalistů“ odhadem asi kolem 80 000, přičemž loni jich bylo asi 65 000. Zájem o režim paušální daně tedy zatím roste, i když jsou podnikatelé v současné situaci k novinkám mnohdy obezřetní a konzervativní.

Proč je podnikatelů v režimu paušální daně méně než reálně odeslaných oznámení?

Vše odstartovalo loni v lednu, kdy začala Finanční správě chodit oznámení o vstupu do režimu paušální daně. Od té doby již bylo přijato víc než 100 000 oznámení, avšak v některých případech nedošlo ke splnění podmínek, podnikatelé ukončili svou živnost nebo se rozhodli v dalším roce v tomto režimu nepokračovat. Číslo je navýšeno také o oznámení, která byla odeslána dvakrát nebo i vícekrát, přičemž duplicitní oznámení byla následně odstraněna.

 

Zvýšení limitu na 2 miliony

Ministerstvo financí přemýšlí o rozšíření režimu paušální daně i na podnikatele s ročními příjmy až do 2 milionů korun. Pokud se zároveň v EU podaří prosadit zvýšení limitu obratu pro osvobození od DPH taktéž na 2 miliony, lze přepokládat, že zájem o tuto možnost ještě podstatně vzroste, jelikož by to podnikatelům, kteří doteď byli plátci DPH, velmi usnadnilo administrativu. Jak moc podstatný zmíněný nárůst zájmu bude, to bude záviset na podmínkách pro tuto novou příjmovou skupinu.

« zpět na přehled novinek