MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Možnost vyřídit si své daňové povinnosti z pohodlí domova. Dlouho očekávanou službu přinese elektronický finanční úřad. Novelu daňového řádu, která jej legislativně ukotvuje, vypracovalo ministerstvo financí a už ji schválila vláda. Online finanční úřad podobný například elektronickému bankovnictví by mohl začít fungovat na podzim příštího roku.

Portál se bude jmenovat MOJE daně a výrazně rozšíří stávající daňové schránky. Ty sice využívá stále více lidí, ale pořád je to jen malá část poplatníků. Uživatelům systém nabídne přehled o jejich daňových povinnostech, předvyplnění údajů z daňových řízení z minulých let, historii poplatníka nebo rozšíření možnosti podat daňové přiznání přes internet.

„Online finanční úřad nabídne svým uživatelům takové funkcionality, jako je automatické vyplňování daňových formulářů, osobní daňový kalendář na míru nebo jednoduchý přístup bez zdlouhavých autorizací,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Měsíc navíc pro podání přiznání

Od zavedení elektronického systému si slibuje konec front na finančních úřadech. Aby se poplatníci do portálu přihlásili, chce je ministerstvo motivovat některými výhodami. Při využití elektronické formy tak poplatníkovi prodlouží lhůtu pro daňové přiznání k daním z příjmu o jeden měsíc, také mu dříve vrátí přeplatek na dani.

Pro přihlášení do portálu bude sloužit e-občanka, přihlašovací údaje do systému datových schránek, případně údaje přidělené finančním úřadem. Velký důraz ministerstvo také kladlo na zabezpečení osobních údajů.

Zálohy na daňový odpočet

Kromě online finančního úřadu přináší novela zavedení záloh na daňový odpočet. Ty se snaží předejít situaci, kdy správce daně zadržuje nadměrný odpočet v celé výši, přestože prověřuje pouze jeho malou část. Nově bude plátcům DPH vrácena neprověřovaná část nadměrného odpočtu formou zálohy, se kterou budou moci libovolně nakládat. Tato část novely zároveň prodlužuje lhůtu pro vrácení odpočtu na 45 dní.

Novela by měla rovněž zlepšit postavení poplatníka v rámci řízení vedeného finančním úřadem. Návrh obsahuje komplexní revizi úroků a snižuje úroky z prodlení se zaplacením daně.

« zpět na přehled novinek