MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Příchod nového roku většinou přinese podnikatelům nejednu změnu. Pojďme se podívat na tři nejdůležitější novinky, které je čekají.

1. Zvýšení limitu paušální daně

Paušální daň bude v příštím roce rozdělena do tří pásem, která rozhodnou o výši měsíčních záloh. Paušální daň v roce 2022 myslela pouze na živnostníky, jejichž příjem nepřesahuje 1 milion korun. V novém rozdělení se takto definuje první pásmo, kde bude aktuální záloha činit 6 208 korun (čáska obsahuje symbolickou daň a zvýšené zálohy na sociální a zdravotní pojištění).

Do druhého pásma se řadí podnikatelé s příjmy do 1,5 milionu korun, jejichž záloha bude 16 tisíc korun a třetí pásmo je pro podnikatele s příjmy do 2 milionů korun, kteří zaplatí 16 tisíc za měsíc.

2. Zvýšení limitu pro registraci k DPH

Do konce prosince minulého roku se musel podnikatel, který za posledních dvanáct měsíců přesáhl hranici obratu 1 milion kurun, registrovat k DPH. Podnikatelé již dlouho volali po navýšení limitu a nyní se dočkali. Od prvního dne nového roku činí hranice obratu dvojnásobek, tedy 2 miliony korun za bezprostředně po sobě jdoucích dvanáct kalendářních měsíců.

3. Zrušení EET

Rok 2023 přináší i konec elektronické evidence tržeb, která je spojována s prezidentským kandidátem Andrejem Babišem . EET byla během kovidu pozastavena a nakonec nyní novou vládou i definitivně zrušena. Důvodem má být menší administrativní zátěž a náklady pro podnikatele i stát.

Další změny v tomto roce:

« zpět na přehled novinek