MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz

Tak jako každým rokem, i v roce 2023 můžeme očekávat zvýšení záloh OSVČ na sociální a zdravotní pojištění a stejný osud potká i paušální daň, která navíc po úpravách získá novou podobu.

Výše zálohy na sociální pojištění OSVČ

Minimální záloha na sociální pojištění bude pro hlavní činnost 2 944 korun, což je o 103 korun víc než tomto roce. Pro vedlejší činnost se hodnota minimální zálohy zvýšila o 41 korun na 1 178 korun.

Výše zálohy na zdravotní pojištění

Záloha na zdravotní pojištění vychází na 2 722 korun, takže dojde ke zvýšení o 95 korun.

Termíny plateb záloh na sociální a zdravotní pojištění

U zdravotního pojištění se výše zálohy mění hned od ledna a musí být zaplacena do 8. února. U sociálního pojištění se výše zálohy zvyšuje až v měsíci, kdy odevzdáte přehled.

Zálohy na sociální pojištění na určitý měsíc je třeba zaplatit v tom daném měsíci, a to do posledního pracovního dne. Například zálohu na září musí tedy OSVČ poslat tak, aby byla nejpozději 30. října  (je-li 30. října pracovní den) na účtu sociální správy.

Oproti tomu zdravotní pojištění na určitý měsíc se platí do osmého dne měsíce následujícího. Například záloha na zdravotní pojištění za měsíc září tedy musí pojišťovna obdržet do 8. října.

Zvýšení platby za paušální daň

Paušální daň se skládá ze tří částí, kterými jsou symbolická daň a minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění zvýšené o 1,15ti násobek. Jelikož se každoročně zvedá výše minimálních záloh, zaplatí OSVČ víc i na paušální dani.

Nová výše paušální daně pro první pásmo pro rok 2023 bude 6 208 korun, z čehož 2 722 korun je záloha na zdravotní pojištění a 3 386 korun je záloha na sociální pojištění. Výše symbolické daně zůstává 100 korun. Celkem tedy na paušální dani zaplatí OSVČ o 214 korun víc než v tomto roce.

Nic však ještě není zcela jisté. Teprve se bude projednávat návrh vlády na rozdělení režimu paušální daně do tří pásem (dle výše příjmu). Částka 6 208 korun by potom platila právě pro nejnižší ze tří pásem.

« zpět na přehled novinek